
Po interwencji dyplomatów z Polski i Litwy Unia Europejska naprawiła prawną lukę, która umożliwiła rządom krajów członkowskich sprzedaż broni do Rosji, mimo embarga nałożonego przez UE na reżim Władimira Putina po aneksji Krymu w 2014 roku. Od tego czasu do Rosji trafił sprzęt wojskowy o wartości blisko 350 mln euro. Największymi eksporterami uzbrojenia wykorzystywanego teraz na Ukrainie były Francja i Niemcy.
Po ataku Rosji na Krym Unia Europejska wprowadziła w 2014 r. embargo na sprzedaż broni dla Federacji Rosyjskiej. Mimo to wiele państw dalej...
zobacz więcej
Wojna na Ukrainie – RAPORT
Według informacji Reutersa w zeszłym roku z krajów UE do Rosji sprzedano broń i amunicję o wartości 39 milionów euro. To wzrost o połowę w porównaniu z danymi z 2020 roku.
Do największych eksporterów uzbrojenia dla Rosji, wg tych danych, należały Francja, Niemcy. Zdaniem dziennikarzy śledczych z grupy Investigate Europe w latach 2015–20 sprzedano sprzęt wojskowy o wartości 346 milionów euro.
Embargo na sprzedaż broni do Rosji zostało wprowadzone po aneksji Krymu latem 2014 roku. Dotyczyło one bezpośredniej i pośredniej sprzedaży uzbrojenia, a także amunicji, pojazdów wojskowych czy też sprzętu paramilitarnego.
Zobacz także: Szokujący efekt dziennikarskiego śledztwa. Dotyczy Francji i Rosji