RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Holandia przeciw szybkiemu przyjęciu Ukrainy do UE

Premier Holandii Mark Rutte z kanclerz Niemiec i prezydentem Rosji uruchamia gazociągu Nord Stream, 8 listopada 2011 r. (fot.  PAP/EPA)
Premier Holandii Mark Rutte z kanclerz Niemiec i prezydentem Rosji uruchamia gazociągu Nord Stream, 8 listopada 2011 r. (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska nie powinna przyspieszać procedury przystąpienia „skorumpowanej” Ukrainy do UE – napisał holenderski dziennik „De Volkskrant”. Gazeta wskazuje, że jest temu przeciwny nie tylko premier Holandii Mark Rutte, ale także większość partii politycznych.

Miliony Ukraińców potrzebują pomocy. Szokująca postawa Holandii

Niderlandy na razie nie zamierzają przyjmować ukraińskich uchodźców z Europy Wschodniej – poinformował w parlamencie sekretarz stanu ds. azylu i...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Podczas wizyty w Kijowie w zeszłym tygodniu przewodnicząca KE Ursula von der Leyen obiecała Ukrainie przyspieszoną procedurę przystąpienia do UE. Spotkało się to z negatywnym odbiorem w Holandii.

Deklaracje von der Leyen skrytykowali prawicowi populiści z PVV Geerta Wildersa. Stwierdzili, że to „niemądra decyzja”. Zaprotestowała też tradycyjnie antyeuropejska Partia Socjalistyczna. W jej opinii ta sprawa „wzbudza niepokój i chaos”. Nie zgadza się na to także współrządząca krajem od 2010 r. liberalna VVD.

„Jesteśmy zaniepokojeni oświadczeniem o »przyspieszonym procesie«” – głosi oświadczenie ugrupowania premiera Ruttego. Sam szef rządu kilka tygodni temu powiedział w Brukseli, że jest przeciwny przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej.

Zobacz także: Holandia nie radzi sobie z uchodźcami z Ukrainy


W izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) ukraińskie aspiracje jednoznacznie popiera natomiast koalicyjna partia D66. – To byłaby najlepsza odpowiedź na rosyjską agresję – mówił niedawno poseł tego ugrupowania Sjoerd Sjoerdsma.

„De Volkskrant” przypomina, że Hag, wspólnie z Paryżem i Kopenhagą najbardziej blokują przyspieszenie integracji Ukrainy z UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej