RAPORT

Pogarda

Prezydent Kolumbii: Rosja dopuszcza się ludobójstwa na Ukrainie

Działania Rosji na Ukrainie określane jako „ludobójstwo” (fot.  Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images)
Działania Rosji na Ukrainie określane jako „ludobójstwo” (fot. Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosja dopuszcza się na Ukrainie ludobójstwa, a Kolumbia jest gotowa pomóc krajom zachodnim wypełnić braki w dostawach surowców energetycznych spowodowane sankcjami nakładanymi na Moskwę – oświadczył podczas wizyty w USA prezydent Kolumbii Ivan Duque.

Rosną militarne wpływy Rosji w Wenezueli. Minister obrony Kolumbii reaguje

Kolumbijski minister obrony Diego Molano potępił zbrojne wpływy Rosji w Wenezueli, informując w piątek, że dzięki działaniom agencji wywiadowczej...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Przemawiając na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, kolumbijski prezydent określił inwazję Rosji na Ukrainie jako „po prostu szaleństwo” i „ludobójstwo” – przekazała agencja AP.

Duque wyraził tę opinię również w wywiadzie dla telewizji CNN, gdzie zapytano go, czy zgadza się z prezydentem USA Joem Bidenem, który określił działania Rosji na Ukrainie jako „ludobójstwo”. – To, co się dzieje na Ukrainie, jest ludobójstwem i musi się skończyć (...) to szaleństwo – odparł prezydent Kolumbii.

W rozmowie z CNN oświadczył też, że Kolumbia jest gotowa odegrać ważną rolę w dostarczaniu krajom zachodnim surowców. Podkreślił, że kraje Europy i Ameryki Północnej „wiedzą na pewno, że nie mogą dłużej polegać na dostawach energetycznych z Rosji”.

Zobacz także: Ostrzelano śmigłowiec prezydenta Kolumbii


– Czy Kolumbia może przyczynić się do rozwiązania (tego problemu)? Odpowiedź brzmi: tak – oświadczył prezydent Duque. Zapowiedział m.in. zwiększenie dostaw węgla do Niemiec.

Prezydent Kolumbii spotkał się też w siedzibie ONZ ze stałym przedstawicielem Ukrainy przy ONZ, Serhijem Kysylycą. „Wyrażamy całą naszą solidarność i wsparcie jego ludowi, który z głębokim smutkiem wzywa, by zakończyło się to ludobójstwo” – napisał na Twitterze Ivan Duque.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej