RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Biegacze w wieku 50+ będą w szoku. Odkrycie naukowców dotyczy maratonu

Badano zawodników maratonu we Wrocławiu (fot. Shutterstock/Mikael Damkier)
Badano zawodników maratonu we Wrocławiu (fot. Shutterstock/Mikael Damkier)

Najnowsze

Popularne

Przebiegnięcie maratonu nie wpływa na wzrost sztywności mięśni u biegaczy w wieku 50+. To zaskakujący wniosek, gdyż przed rozpoczęciem badania taka była hipoteza oraz subiektywne odczucia biegaczy – mówią autorzy badania.

Ponad miesiąc biegł do Rzymu, żeby pomóc 9-letniej Hani chorej na raka

Z Częstochowy do Rzymu w 38 dni. W takim właśnie czasie Tomasz Sobania przebiegł ok. 1500 km, by wesprzeć zbiórkę pieniędzy dla dziewięcioletniej...

zobacz więcej

Naukowcy z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przedstawili wyniki wspólnych badań nad wydolnością biegaczy maratonu, którzy ukończyli 50 lat.

Porównano wyniki badań 23 uczestników maratonu we Wrocławiu. To pierwsze takie badanie w Polsce, które miało wyjaśnić, jakie czynniki fizjologiczne mają wpływ na wynik biegaczy w przedziale wiekowym 50+.

Prof. Krzysztof Maćkała z AWF wyjaśnił, że dwukrotnie – na jeden dzień przed startem oraz w ciągu 30 minut po dobiegnięciu do mety – badano zawodnikom sztywność dwóch mięśni: czterogłowego uda i trójgłowego łydki w obu nogach w 12 punktach.

– Stwierdzono, że nie ma wzrostu sztywności mięśni po maratonie. Ewenementem jest, że stwierdzono zmniejszenie sztywności w lewej łydce, która jest mięśniem dominującym w biegu. Tym samym nie potwierdzono hipotezy, że właściwości mechaniczne mięśni i napięcie spoczynkowe mogą ulec zmianie po długotrwałym wysiłku fizycznym – powiedział prof. Maćkała.

Prof. Jan Chmura z AWF nie krył zaskoczenia z takich wyników badań, bo wiele lat sam biegał maratony i subiektywnie odczuwał sztywność mięśni.

Przeczytaj także: Polacy w czołówce najmniej aktywnych społeczeństw

– Przebiegłem 24 maratony w różnych strefach klimatycznych i warunkach i zawsze miało to wpływ na odczuwaną sztywność mięśniową i skurcze mięśni. Byłem bardzo zdziwiony, że wyniki naszych badań nie potwierdzały tego, co odczuwałem sam po tych wszystkich startach – powiedział prof. Chmura.

Biegaj, biegaj, a mikrobiom ci sam urośnie

Ćwiczenia fizyczne pobudzają nie tylko nasze mięśnie i nasz mózg, ale także nasze wewnętrzne dobre bakterie. I to jest istotne przy odchudzaniu.

zobacz więcej

Naukowcy z Katedry Fizjologii i Patofizjologii i Zakładu Fizjologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu badali natlenienie, ciśnienie krwi oraz wpływ oddychania na wydolność m.in. na obkurczanie się i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Biegaczom pobrano dzień przed i tuż po maratonie próbki krwi, poddano ich też testom wydolnościowych i zbadano stan naczyń krwionośnych.

Dr Bartłomiej Paleczny ocenił, że u zawodników w wieku 50+ w porównaniu do młodszych biegaczy nie odnotowywano dynamicznego rozszerzenia naczyń krwionośnych w trakcie wzrostu wysiłku i zmęczenia.

– Notowano wręcz obkurczenie naczyń krwionośnych. To może nie jest takie zaskakujące, ponieważ z wiekiem rozszerzanie naczyń w ogóle się zmniejsza – powiedział naukowiec.

Dodał, że stwierdzono również, iż u starszych zawodników szybciej reagowały chemoreceptory, swoiste czujniki odpowiedzialne za natlenienie krwi, które wcześniej reagowały, gdy układ krwionośny był niedotleniony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej