RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy masowo kupują przydomowe bunkry. Cena może zaskakiwać

Do kraju powrócił strach przed bombardowaniami (fot. Vivos Survival Shelters)
Do kraju powrócił strach przed bombardowaniami (fot. Vivos Survival Shelters)

Inwazja Rosji na Ukrainę i ryzyko rozszerzenia się konfliktu militarnego przysłużyły się wykonawcom wszelkich przydomowych schronów. Firma, która wykonuje je w Niemczech, przyjmuje obecnie zlecenia do zrealizowania na przełomie tego i następnego roku. Wiadomo też, ile kosztuje taki przydomowy bunkier. Ceny mogą zaskoczyć.

„Macronować” po ukraińsku znaczy – brak działań w trudnej sytuacji

Na Ukrainie pojawiło się w ostatnim czasie nowe słowo – „macronować”, które oznacza brak działania w trudnej sytuacji – pisze w środę „Le...

zobacz więcej

„Wcześniej mieliśmy 10 telefonów dziennie, teraz mamy ponad 60 na godzinę” – mówi w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Die Welt” kierownik marketingu firmy BSSD, oferującej przydomowe bunkry.

Twierdzi on, że od początku wojny na Ukrainie popyt na tego typu obiekty wręcz eksplodował. Zwłaszcza gdy na samym początku inwazji Władimir Putin zasugerował użycie pocisków atomowych wobec państw NATO.

W niemieckim dzienniku podkreśla się, że 77 lat po zakończeniu II wojny światowej do kraju powrócił strach przed bombardowaniami.

Przydomowy bunkier – cena


W odpowiedzi na to Bunker Schutzraum Systeme Deutschland (BSSD) oferuje bunkry chroniące przed zagrożeniem chemicznym, biologicznym i jądrowym. Najmniejszy taki azyl o powierzchni 9,6 mkw. kosztuje 49 tys. euro (ok. 227 tys. zł). Na model komfortowy, o powierzchni 90 mkw., trzeba już wydać 360 tys. euro (ok. 1,7 mln zł). Do tego dochodzi kilka tysięcy euro za montaż.

Taki luksusowy bunkier oferuje m.in. poczwórny korpus ze stali o wymiarach 6 x 3 x 2,50 m, system filtrów gazu BS75, drzwi pancerne, zawory przeciwwybuchowe, minikuchnię i sześć łóżek.

Dopłacić trzeba już m.in. za: zapas filtrów powietrza, opcję nadzoru domu (nad bunkrem), inteligentny system sterowania bunkrem, czujnik ruchu, toaletę wodną, zbiornik na wodę, infradźwiękowy system alarmowy, miernik tlenu wewnątrz i na zewnątrz, podłączenie domu do prądu lub energii słonecznej, wyrzutnię gazu łzawiącego lub dymu (w celu odstraszania napastników).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej