RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zełenski chce oddać Rosji schwytanego przyjaciela Putina. Ale nie za darmo

Wiktor Medwedczuk schwytany na Ukrainie (fot. tt/@ArmedForcesUkr)
Wiktor Medwedczuk schwytany na Ukrainie (fot. tt/@ArmedForcesUkr)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wymianę schwytanego prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych przebywających w rosyjskiej niewoli. Ukraińskie władze opublikowały też zdjęcia schwytanego Medwedczuka, w ukraińskim mundurze i z kajdankami na rękach.

Kum Putina zatrzymany na Ukrainie. Zełenski pokazał zdjęcie skutego Medwedczuka

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o zatrzymaniu prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka. Na opublikowanym zdjęciu polityk,...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

– Cóż jeśli Medwedczuk ubrał się w mundur wojskowy to podlega zasadom czasu wojny. Proponuję Federacji Rosyjskiej wymienić tego swojego chłopaka na naszych chłopaków i dziewczyny w rosyjskiej niewoli – powiedział ukraiński prezydent w nagraniu opublikowanym w nocy z wtorku na środę.

Kim jest Wiktor Medwedczuk?


W jego opinii „jest ważne, aby nasze organy ścigania i wojsko rozważyły taką możliwość”.

Na opublikowanym zdjęciu polityk, który zalicza się do najbliższych osób prezydenta Rosji Władimira Putina, ma na sobie mundur ukraińskiego wojska i ręce skute kajdankami. O zatrzymaniu Medwedczuka, który od maja 2021 r. przebywał w areszcie domowym, poinformował we wtorek prezydent Zełenski. Medwedczuk, jeden z liderów zabronionej prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie, uważany jest za lobbystę interesów Rosji. Putin jest ojcem chrzestnym jego córki . Zełenski oświadczył też, że obecnie nie jest możliwe potwierdzenie ze stuprocentową pewnością doniesień, że wojska rosyjskie użyły w Mariupolu broni chemicznej. Nie ma bowiem warunków do przeprowadzenia w oblężonym mieście dokładnego śledztwa.

Zobacz także: Przyjaciel Putina pod okiem prokuratury

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej