RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kum Putina zatrzymany na Ukrainie. Zełenski pokazał zdjęcie skutego Medwedczuka

Wiktor Medwedczuk schwytany po kilku tygodniach od ucieczki z Ukrainy (fot. Instagram/zelenskiy_official)
Wiktor Medwedczuk schwytany po kilku tygodniach od ucieczki z Ukrainy (fot. Instagram/zelenskiy_official)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o zatrzymaniu prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka. Na opublikowanym zdjęciu polityk, który jest kumem prezydenta Rosji Władimira Putina, ma na sobie mundur ukraińskiego wojska.

Ukraińskie służby szukają prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka

Specjalna grupa poszukiwawcza, złożona z oficerów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i prokuratorów Prokuratury Generalnej, poszukuje zbiegłego z...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Medwedczuk to ukraiński polityk, parlamentarzysta i prawnik, w przeszłości latach szef Administracji Prezydenta Ukrainy Łeonida Kuczmy (w latach 2002-2005). Przez lata otwarcie wspierał politykę prowadzoną przez Władimira Putina (prywatnie chrzestnego jego córki).

Oskarżony o zdradę stanu. Kim jest Medwedczuk?


Ukraińskie władze po 2014 r. zarzucały mu finansowanie ekstremistycznych grup stojących za konfliktem w Donbasie (czego nie potwierdził sąd, nakazując przeprosiny Medwedczuka).

Od 2019 roku zasiadał w Radzie Najwyższej Ukrainy z ramienia partii Opozycyjna Platforma – Za Życie. Rok później oskarżono go o zdradę stanu w związku z wyjazdem do Rosji na spotkanie z kremlowskimi politykami. Po aresztowaniu i już po rozpoczęciu rosyjskiej napaści w 2022 roku udało mu się uciec do Rosji.

Na zdjęciu opublikowanym we wtorek przez prezydenta Ukrainy Medwedczuk ma na sobie mundur ukraiński. Ręce ma skute kajdankami.

„Przeprowadzono operację specjalną dzięki Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. Zuchy! Szczegóły później. Chwała Ukrainie!” – podkreślił Zełenski.


Zobacz także: Medwedczuk oskarżony próbę kradzieży surowców na Krymie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej