RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjskie „republiki ludowe” na zachodzie Ukrainy? Zeznania kolaboranta [WIDEO]

Wg SBU kolaborant ujawnia plany Rosjan (fot. FB/SBU)
Wg SBU kolaborant ujawnia plany Rosjan (fot. FB/SBU)

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o udaremnieniu rosyjskich prób utworzenia tzw. republik ludowych w zachodniej części kraju. Grupa ukraińskich kolaborantów współpracujących ze służbami specjalnymi Rosji miała zostać wykryta jeszcze przed początkiem inwazji. W opublikowanym nagraniu, przekonuje SBU, słychać zeznania jednego z nich.

Wywiad wojskowy Ukrainy: Kreml zamierza przeprowadzić zamachy na terytorium Rosji

Rosyjskie służby specjalne planują przeprowadzenie zamachów na obiekty mieszkalne i użyteczności publicznej na terytorium Rosji, aby oskarżyć o to...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

SBU przekazała, że na początku marca zatrzymano organizatorów i kluczowych uczestników operacji, przebywających wówczas w obwodach iwanofrankowskim i chmielnickim.

Plany uruchomili jeszcze latem 2021 r.


Według jednego z kolaborantów, który zgodził się współpracować z ukraińskimi śledczymi, działania na rzecz utworzenia grup dywersyjnych na Ukrainie rozpoczęły się jeszcze latem 2021 roku. Głównym celem zatrzymanej osoby było zwerbowanie około 500 byłych ukraińskich wojskowych, optymalnie z doświadczeniem bojowym w Donbasie.

– Jeśli regionalne władze na Ukrainie nie ustąpiłyby dobrowolnie, grupa miała wprowadzić w życie scenariusz siłowy – miał relacjonować współpracownik rosyjskich służb, cytowany przez SBU.

Według SBU plan Kremla na zachodzie Ukrainy planowano wdrożyć wraz z początkiem rosyjskiej inwazji 24 lutego, ale operację udało się w porę udaremnić.

Zobacz także: Rosjanie wywożą zwłoki swoich żołnierzy małymi partiami, by nie siać paniki

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej