RAPORT

Wojna na Ukrainie

Oburzające wystąpienie europosłanki w PE. Ochojska i Biedroń „poniosą konsekwencje?”

Janina Ochojska, Clare Daly (fot. arch.PAP/Leszek Szymański, Wikipedia)
Janina Ochojska, Clare Daly (fot. arch.PAP/Leszek Szymański, Wikipedia)

Irlandzka europosłanka Clare Daly podczas debaty w Parlamencie Europejskim zdecydowanie sprzeciwiła się nakładaniu sankcji na Rosję; przekonywała, że wysyłanie pomocy militarnej Ukrainie nie ma sensu. Wystąpienie Daly skomentował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Przypomniał, że europosłanka była wraz z Janiną Ochojską i Robertem Biedroniem w grupie europosłów, którzy chcieli karać Polskę ws. ochrony przed migrantami z Białorusi.

Tusk mówi o „przyzwoitości i jedności Polaków”. W 2010 r. bronił seansów nienawiści [WIDEO]

Minęła kolejna rocznica zamachu na prawdę, przyzwoitość i jedność Polaków – napisał dzień po 12. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem lider PO...

zobacz więcej

Clare Daly zabrała głos podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego, który dyskutował o konieczności nałożenia kolejnych sankcji na Rosję za inwazję na Ukrainę. Debata odbywała się kilka dni po tym, jak świat usłyszał o rosyjskich zbrodniach popełnionych na ludności cywilnej w okupowanych podkijowskich miejscowościach.

Daly mówiła, że kolejny pakiet sankcji – zakładający wprowadzenie embarga na rosyjski gaz oraz zamrożenie aktywów rosyjskich banków – nie rozwiąże żadnego problemu. – Historia pokazuje nam, że sankcje nie kończą konfliktu zbrojnego i nie przynoszą pokoju – stwierdziła irlandzka europosłanka i zaznaczała, że „pokoju nie osiągniemy z użyciem lufy pistoletu, osiąga się go przez dyplomację, dialog”.

– Sankcje sprawiają, że ludzie cierpią, nie oligarchowie, ale zwykli ludzie. Ludzie w Rosji, w Europie. I nie pomogą w ratowaniu życia ludzi na Ukrainie, bo im więcej broni pakuje się na Ukrainę, tym dłużej będzie trwać wojna – skomentowała deputowana.

Odnosząc się do europosłów popierających sankcje na reżim Putina mówiła, że „wykazują się udawanym współczuciem”.

Żaryn o Rosjanach: Niektórzy wręcz manifestują poparcie dla wojny

Kolejne informacje, w tym wyniki sondaży, pokazują, że Rosjanie w dużej części popierają działania wojenne Rosji przeciwko Ukrainie. Niektórzy...

zobacz więcej

Argumentowała, że „dzielimy z Rosją kontynent i usiądziemy z Rosją i będzie wynegocjowany pokój”. – A ta organizacja powinna promować go wcześniej, zamiast go opóźniać, doprowadzając do tego, że umrze więcej Ukraińców – mówiła.

Do wystapienia irlandzkiej eurodeputowanej odniósł się na Twitterze Jakub Wiech. „To trzeba mieć niezły nieporządek na strychu, żeby mówić takie słowa po tym, jak światło dzienne ujrzały zbrodnie rosyjskich orków” – napisał.

Wpis Wiecha skomentował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, który zwrócił uwagę, że Clare Daly była wraz z Janiną Ochojską i Robertem Biedroniem w grupie europosłów, którzy zwracali się do Komisji Europejskiej o wszczęcie postępowania wobec Polski dotyczącego działań wobec migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekraczać polską granicę.

„Wspierająca Putina pani Clare Daly w grudniu zwracała się do KE o wszczęcie postępowania wobec Polski i Litwy za ochronę granicy z Białorusią. Razem z Janiną Ochojską i Robertem Biedroniem. Pytanie do Platformy Obywatelskiej i Lewicy: będą konsekwencje? Czy dalsza współpraca – wbrew interesowi Polski?” – napisał dyplomata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej