RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prawda o okrucieństwach Rosjan. Jest internetowe archiwum zbrodni na Ukrainie

„Zebrane dowody gwarantują nieuchronność kary dla rosyjskich zbrodniarzy wojennych” (fot. Laurel Chor/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)
„Zebrane dowody gwarantują nieuchronność kary dla rosyjskich zbrodniarzy wojennych” (fot. Laurel Chor/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ukraińskie MSZ stworzyło internetowe archiwum rosyjskich zbrodni wojennych. Zebrane w nim dowody przekazują światu prawdę o okrucieństwach armii rosyjskiej na Ukrainie i gwarantują nieuchronność kary dla rosyjskich zbrodniarzy wojennych - poinformowała ambasada Ukrainy w Polsce.

Gwałty, przerażające zabójstwa, tortury. Rzeczniczka praw człowieka o rosyjskich zbrodniach

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała o nowych świadectwach rosyjskich zbrodni - tortur, gwałtów i zabójstw na...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Dane są na bieżąco aktualizowane we współpracy z ukraińskimi organami ścigania oraz organizacjami międzynarodowymi i misjami monitorującymi.

– Tysiące Ukraińców zostało zabitych, torturowanych i rozstrzelanych przez Rosjan. Na ulicach Buczy ginęli cywile z rękami związanymi za plecami. Kobiety i dzieci były gwałcone i zabijane. Ostrzeliwano szpitale, w tym oddziały położnicze, szkoły, przedszkola, korytarze humanitarne. Przymusowo deportowano Ukraińców do Rosji. Precyzyjnie dokumentujemy każde okrucieństwo, każdą zbrodnię. Stworzyliśmy specjalne internetowe archiwum zbrodni, aby świat poznał prawdę, a Rosjanie ponieśli odpowiedzialność za każdą ukraińską łzę i kroplę krwi – podkreśla, cytowany w komunikacie, ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

Strona dokumentuje zbrodnie wojenne popełnione przez armię rosyjską w Ukrainie podczas inwazji rozpoczętej na pełną skalę 24 lutego 2022 roku. Zbrodnie podzielone są na 7 kategorii: morderstwo niewinnych ludzi, ataki na ludność cywilną lub obiekty cywilne, zniszczenie miast i wsi, zakładnicy i tortury, nielegalna deportacja, atak na religię i kulturę, gwałty.

„Strona pozwala odwiedzającym zanurzyć się w przerażającą atmosferę wojny, w której Ukraińcy zmuszeni są żyć już przez ponad sześć tygodni: odgłosy syren powietrznych, ataki myśliwców i uderzenia rakietowe, przerażające zeznania ocalałych” – informuje ambasada Ukrainy.

– Jestem przekonany, że ukarzemy rosyjskich zbrodniarzy wojennych za okrucieństwa na Ukrainie. Nie tylko wykonawców, ale także dowódców, którzy wydawali rozkazy i cały pion wojskowo-politycznego kierownictwa Federacji Rosyjskiej. Archiwum internetowe gwarantuje, że Rosjanie nie będą mogli ukryć przed światem prawdy o swoich straszliwych zbrodniach na Ukrainie – podsumował Dmytro Kułeba.

Archiwum online jest dostępne tutaj. Jest ono częścią strony prezentującej oficjalne informacje na temat wojny rosyjskiej w Ukrainie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej