RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Odpal i zapomnij”. Terytorialsi szkolili się w obsłudze javelinów [GALERIA]

Skuteczność  strzelania przeciwpancernymi pociskami była, jak podano,  100-procentowa  (fot. WOT)
Skuteczność strzelania przeciwpancernymi pociskami była, jak podano, 100-procentowa (fot. WOT)

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT wzięli udział w interoperacyjnym szkoleniu z wojskami operacyjnymi i 82 Dywizją Powietrznodesantową (USA). Podkarpaccy terytorialsi podczas szkolenia taktyczno-ogniowego na poligonie w Nowej Dębie prowadzili ogień z wyrzutni Javelin.

Rocznica śmierci Jana Pawła II: Strzelcy pod Krzyżem Papieskim [GALERIA]

Na rocznicę śmierci Jana Pawła II, młodzież z Jednostki Strzeleckiej im. kpt Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku i uczniowie klas...

zobacz więcej

W piątek 8 kwietnia 2022 r. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w towarzystwie między innymi dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, generała broni Wiesława Kukuły, obserwowali szkolenie poligonowe polskich i amerykańskich żołnierzy. Celem było pogłębienie interoperacyjności wojsk oraz zgrywanie polskich i sojuszniczych jednostek wojskowych. W ćwiczeniach udział wzięły pododdziały 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz 82. Dywizji Powietrznodesantowej (USA) przy wsparciu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„Żołnierze sa gotowi, żeby stanąć w obronie Ojczyzny”


– To jest właśnie to, co jest najważniejsze w Sojuszu Północnoatlantyckim – budowanie interoperacyjności i budowanie odporności, jednocześnie właśnie odstraszanie agresora. Widać, że żołnierze sojusznicy i żołnierze Wojska Polskiego są gotowi do tego, żeby stanąć w obronie naszej ojczyzny – mówił podczas spotkania z żołnierzami minister. Pododdziały 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej prowadziły działania taktyczne zakończone strzelaniem bojowym. Ważnym elementem szkolenia było wykorzystanie w praktyce wyrzutni ppk Javelin. Skuteczność strzelania przeciwpancernymi pociskami była, jak podano, 100-procentowa.

Kanclerz Austrii: Ofensywa na wschodnią Ukrainę jest szykowana z wielkim rozmachem

– Nie wierzę w szybkie zakończenie agresji Rosji na Ukrainę – powiedział dziś kanclerz Austrii Karl Nehammer po spotkaniu z Władimirem Putinem w...

zobacz więcej

Javelin typu „odpal i zapomnij”


Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy. W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu regularnie organizowane są szkolenia operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Dotychczas przeszkolono już kilkuset żołnierzy, a do końca roku szkolenie przejdzie niemalże tysiąc kolejnych terytorialsów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej