RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ministerstwo Rolnictwa: Nie ma obaw, że w Polsce zabraknie żywności

Wiceminister rolnictwa zaznaczył, że nie ma obawy, że nie będzie w Polsce żywności (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)
Wiceminister rolnictwa zaznaczył, że nie ma obawy, że nie będzie w Polsce żywności (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

– Nie ma obawy, że nie będzie w Polsce żywności – zapewnił w poniedziałek podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Norbert Kaczmarczyk. Zwrócił uwagę, że w naszym kraju rocznie produkuje się średnio 34-35 mln ton zbóż.

Żywność – obniżka VAT na dłużej

Podatek na żywność w wysokości 0 proc. miał obowiązywać do końca lipca. Obniżka będzie jednak przedłużona – wynika z informacji piątkowej...

zobacz więcej

Poniedziałkowe posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęcone było bezpieczeństwu żywnościowemu w Polsce w związku z aktualną sytuacją na Ukrainie.

– Dzisiaj w sytuacji wojennej nie ma obawy, że (...) nie będzie w Polsce żywności – zapewnił podczas poniedziałkowych obrad senackiej komisji wiceminister rolnictwa. Jak zwrócił uwagę, w 2020 r. Polska była eksporterem produktów rolno-spożywczych na rekordową kwotę ponad 34 mld euro. Dodał, że 2021 r. padł kolejny rekord eksportu tych produktów - 37 mld 400 mln euro. – W tym czasie staliśmy się 3. eksporterem netto w UE – mówił.

Przypomniał, że Polska jest producentem zbóż, „który osiąga średnio ok. 34-35 mln ton rocznie”. – Jednocześnie eksportujemy z tego 20 proc., a 80 proc. tego produktu idzie na rynek wewnętrzny – wskazał.

„Radykalne pogorszenie sytuacji”. Glapiński o prognozach wzrostu inflacji

Sytuacja dotycząca inflacji zmieniła się radykalnie na niekorzyść, na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę inflacja została podbita o kilka punktów...

zobacz więcej

Wiceminister dodał, że „na koniec marca ub.r. wyeksportowaliśmy już ponad 1 mln ton zbóż, w tym roku było to nieco ponad 80 tys. ton”. Według Kaczmarczyka w sytuacji pokojowej byłby to powód do niepokoju. – W sytuacji wojennej jest to pozytyw. (...) Cieszymy się z tego, że to zboże, ta żywność pozostaje w Polsce i ten eksport nie jest w zakresie rekordowym – podkreślił. Ocenił, że „na pewno będzie duży spadek eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski”.

Polska eksportuje towar na zachód


Wiceminister przekonywał, że rynek wewnętrzny jest zabezpieczony pod względem zaopatrzenia w żywność. Przypomniał, że w przypadku zboża Polska eksportuje 20 proc. do państw zachodu – „głównie na rynki niemieckie (25 proc.)”. Z kolei np. w przypadku drobiu 40 proc. trafia na użytek własny, a 60 proc. na eksport; a mleka – 80 proc. na użytek własny, 20 proc. – na eksport. Według niego niepokojące jest natomiast, że w przypadku wołowiny na eksport trafia 75 proc. produkcji, a na rynek krajowy – 25 proc. Przypomniał, że Polska importuje też 12 proc. wieprzowiny, która była kiedyś „perełką w polskim rolnictwie”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Kaczmarczyk przytoczył analizy, z których wynika, że „od 50 proc. nawet do 80 proc. zasiewów zbóż ozimych może być zebrane na Ukrainie, a w przypadku jarych – od 30-60 proc.”. – Istotne z punktu widzenia rynkowego jest, w jaki sposób te ukraińskie wolumeny zbóż zostaną zaimportowane i wyeksportowane z Ukrainy do Europy – powiedział. Wskazał, że za pośrednictwem transportu kołowego i kolejowego może to być „tylko ok. 15-20 proc.”. Dodał, że na nasz rynek dotarła np. kukurydza z Ukrainy.

Kinder Niespodzianka znika ze sklepów. „Możliwe powiązania z salmonellą”

Ferrero Polska wycofuje ze sklepów część produktów marki Kinder, między innymi: Kinder Niespodzianka Maxi oraz Kinder Schokobons – poinformował...

zobacz więcej

Jak zapewnił wiceminister, jeżeli by się pojawił „wzmożony eksport produktów rolno-spożywczych”, rząd jest gotowy na uzupełnienie rezerw, – Jesteśmy gotowi na skupienie wolumenu zbóż z rynku – wskazał. Zastrzegł, że taka interwencja konieczna będzie dopiero w sytuacji, „gdy będziemy ewidentnie widzieć tzw. wyprzedaż”. – 1 mln ton do 80 tys. ton to nie jest wyprzedaż, a duży spadek eksportu – wskazał.

Sprzedaż i kupno zbóż


Marcin Wroński z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zwrócił uwagę, że w latach 90. polscy rolnicy zbierali ok. 3 ton pszenicy z hektara. – Obecnie pszenica plonuje na poziomie 7-8 ton – zaznaczył. Dodał, że zużycie krajowe jest w granicach 25 mln ton zbóż. – Oprócz eksportu również kupujemy zboże – w granicach 1 mln 300 do 1 mln 500 ton rocznie z krajów ościennych – wyjaśnił.

Jak zapewnił, obecnie mamy o wiele więcej żywności „jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe niż jeszcze 10-20 lat temu”.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego br. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Działalność w Rosji wstrzymały też liczne międzynarodowe koncerny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej