RAPORT

Pogarda

Patriarcha Cyryl wygłosił kazanie. Odniósł się do „interwencji wojskowej”

Poparcie patriarchy dla rosyjskiej inwazji budzi zażenowanie wielu prawosławnych (fot. Sefa Karacan/Anadolu/Getty Images)
Poparcie patriarchy dla rosyjskiej inwazji budzi zażenowanie wielu prawosławnych (fot. Sefa Karacan/Anadolu/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wezwał swoich rodaków do zjednoczenia się wokół władz w walce z „zewnętrznymi i wewnętrznymi wrogami” Rosji. Patriarcha Cyryl, będący jednym z filarów reżimu Władimira Putina, w niedzielnym kazaniu bagatelizował ludobójstwo i liczne zbrodnie wojenne popełniane przez rosyjską armię na Ukrainie, kolejny raz nazywając krwawą inwazję „interwencją wojskową” – pisze Katolicka Agencja Informacyjna.

Oligopatriarcha, czyli kim jest Cyryl i jaką ma pozycję w systemie władzy?

Jedyny słuszny wybór – tak o bezprawnej rosyjskiej agresji na Ukrainę wypowiedział się jeden z kremlowskich oligarchów, posiadający nieograniczoną...

zobacz więcej

Prawosławny hierarcha już wcześniej wygłaszał oświadczenia, w których bronił działań Moskwy na Ukrainie i postrzegał wojnę jako zabezpieczenie przed zachodnią kulturą liberalną, którą uważa za dekadencką – zauważa agencja. – Niech Pan pomoże nam zachować jedność w tym trudnym dla naszej ojczyzny czasie, a rządzący niech będą odpowiedzialni za swoich obywateli i gotowi do służby, nawet jeżeli miałoby to kosztować ich życie – mówił Cyryl cytowany przez KAI.

Kazanie patriarchy Cyryla wyraża ton całkowicie odmienny od słów papieża Franciszka, który tego samego dnia, podczas Mszy Niedzieli Palmowej, apelował o rozejm na Ukrainie podczas Wielkanocy, aby osiągnąć prawdziwy pokój na drodze negocjacji, pozwalający zakończyć rozlew krwi i zatrzymać masakry na bezbronnej ludności cywilnej.

Poparcie patriarchy dla rosyjskiej inwazji, w której zginęły już dziesiątki tysięcy żołnierzy i ukraińskich cywilów, budzi zażenowanie i wywołuje stanowczy sprzeciw także wielu wyznawców prawosławia, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – komentuje KAI.

Liczne wspólnoty, związane dotąd z Patriarchatem Moskwy, postanowiły nie wspominać imienia Cyryla podczas liturgii, a tym samym zerwać stosunki z Kościołem, którego zwierzchnik jawnie popiera wojenne zbrodnie Władimira Putina oraz ludobójstwo, którego dopuszcza się jego armia – konkluduje katolicka agencja.

Przeczytaj także: Patriarcha Cyryl oskarża Zachód o wywołanie wojny na Ukrainie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej