RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Po niepowodzeniach armii Rosji odsunięto wysokiego rangą generała i oficerów FSB

Większość osób, o ile nie została aresztowana, na pewno nie pracuje już w FSB (fot. Jana Cavojska/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Większość osób, o ile nie została aresztowana, na pewno nie pracuje już w FSB (fot. Jana Cavojska/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W konsekwencji niepowodzeń armii Rosji na Ukrainie odsunięto nie tylko szefa struktury rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która odpowiadała za sprawy ukraińskie, ale też około 150 oficerów – poinformował kierujący portalem śledczym Bellingcat Christo Grozew.

Potężne straty Rosji na Ukrainie. Nowe dane

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły około 19,5 tys. żołnierzy – poinformował w poniedziałek, w 47. dniu wojny, sztab generalny...

zobacz więcej

„Były szef 5. służby (Służby Informacji Operacyjnej i Kontaktów Międzynarodowych – red.) rosyjskiej FSB generał Siergiej Biesieda został przeniesiony do aresztu śledczego. Jego telefon pozostaje wyłączony już od dwóch tygodni. Odsunięto też około 150 oficerów tej służby. Dokonano czystki – większość tych osób, o ile nie została aresztowana, na pewno nie pracuje już w FSB” – przekazał Grozew w rozmowie z rosyjskim niezależnym kanałem Popularna Polityka.

W ocenie Grozewa, przyczyną takich decyzji było dostarczanie władzom Rosji nieprawdziwych, nazbyt optymistycznych informacji na temat Ukrainy, co w konsekwencji przyczyniło się do niepowodzeń na polu walki.

„To nic nowego w rosyjskiej praktyce. Już w styczniu 2015 roku, podczas wcześniejszych walk w Mariupolu, kierownictwo polityczne otrzymywało z armii spreparowane doniesienia. Ukrywano wówczas różne błędy, np. ostrzały własnych pozycji lub atakowanie celów cywilnych” – oświadczył Grozew.

Od początku wojny na Ukrainie potwierdzono śmierć 183 dzieci

Co najmniej 183 dzieci zginęło, a ponad 342 odniosło rany w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę – poinformowało biuro prokuratora generalnego....

zobacz więcej

„Niemniej, na podstawie przechwytywanych obecnie rozmów można stwierdzić, że – przynajmniej na szczeblu taktycznym – rosyjscy dowódcy rozkazują swoim podwładnym atakować cywilów i traktować ich jak cele militarne. Emocje i prawo konfliktów zbrojnych nie mogą »przeszkadzać« w wypełnieniu zadań” – dodał szef Bellingcat.

Rosyjskie służby


Służba Informacji Operacyjnej i Kontaktów Międzynarodowych odpowiada za relacje FSB z zagranicznymi partnerami. Strukturze tej podlega Departament Informacji Operacyjnej (DOI), pełniący funkcję wywiadu zagranicznego w ramach FSB.

Funkcjonariusze DOI mieli dostarczać ośrodkowi prezydenckiemu, w tym głowie państwa Władimirowi Putinowi, nieprawdziwe informacje na temat potencjału wojskowego i morale armii Ukrainy, a także nastawienia ukraińskiego społeczeństwa wobec Rosji. W ocenie analityków, w tym m.in. Grozewa, była to jedna z głównych przyczyn rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj i późniejszych niepowodzeń na froncie.

Ukraińcy zabili żołnierzy czeczeńskiego oddziału, który dokonywał masakr w Syrii

Ukraińscy żołnierze zlikwidowali w obwodzie donieckim czeczeńskich żołnierzy, którzy w przeszłości dokonywali masakr na cywilach w Syrii –...

zobacz więcej

Najważniejszą cywilną służbą wywiadowczą w Rosji jest Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR). Wywiadem wojskowym zajmuje się Główny Zarząd (Wywiadu) Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych (GRU).

Portal śledczy Bellingcat został założony w 2014 r. przez brytyjskiego dziennikarza Eliota Higginsa. Od stycznia 2022 r. szefem Bellingcat jest bułgarski dziennikarz Christo Grozew.

W 2019 r. Grozew został laureatem nagrody European Press Prize Investigative Reporting Award za publikacje na temat udziału rosyjskich służb w próbie otrucia w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego oficera wywiadu wojskowego Siergieja Skripala.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej