RAPORT

Pogarda

Publikacja raportu podkomisji smoleńskiej. Macierewicz: 90 proc. to ustalenia przyczyny

W poniedziałek zostanie zaprezentowany raport z badania katastrowy smoleńskiej (fot.  PAP/Piotr Polak)
W poniedziałek zostanie zaprezentowany raport z badania katastrowy smoleńskiej (fot. PAP/Piotr Polak)

Najnowsze

Popularne

Raport podkomisji smoleńskiej porusza różnorodne problemy, ale 90 proc. naszej pracy dotyczyło zidentyfikowania technicznej przyczyny tragedii z 10 kwietnia 2010 r. – powiedział przewodniczący podkomisji Antoni Macierewicz. Dodał, że raport ma ponad 300 stron, a uzupełniają go tysiące stron załączników. - Przyczyną techniczną dramatu smoleńskiego były przynajmniej dwie eksplozje, które zniszczyły ten samolot, ale oczywiście przyczyny były także polityczne - i to one sprawiły, że administracja strony rosyjskiej zdecydowała się na taki nieprawdopodobny akt agresji wobec Polski - powiedział w Polskim Radiu przewodniczący podkomisji smoleńskiej.

Jarosław Kaczyński „w kolejną rocznicę zbrodni, zamachu”: Wiemy, co się stało, mamy zweryfikowaną odpowiedź

– Dzisiaj wiemy co się stało. Mamy tę odpowiedź zweryfikowaną przez wiele ośrodków. Będzie to przedstawione opinii publicznej w najbliższym czasie....

zobacz więcej

W poniedziałek podkomisja do ponownego zbadania wypadku lotniczego zaprezentuje „Raport z badania zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu 154-M nr 101 nad lotniskiem Smoleńsk Siewiernyj na terenie Federacji Rosyjskiej”. Konferencja podkomisji smoleńskiej ma rozpocząć się o godz. 11 w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych w Warszawie przy ul. Puławskiej.

Macierewicz poinformował, że na konferencji zostaną przedstawione wnioski i zalecenia wynikające z badań podkomisji, poza tym „będzie prezentacja, która ułatwi zapoznanie się z podstawowymi tezami i ustaleniami raportu”.

– Raport jest już wydrukowany, ma 338 stron i tysiące stron załączników, które zawierają materiał dowodowy, ponieważ sam raport przede wszystkim koncentruje się na wynikach badań, zaś materiał dowodowy, jego najważniejsza część, będzie dostępny dla opinii publicznej wraz z raportem w internecie – powiedział Macierewicz.

Wyjaśnił, że w załącznikach zawarte są w większości kwestie techniczne, ale również mieści się w nich dokumentacja prawna oraz dokumentacja filmowa. – Głównym punktem odniesienia są informacje oraz prace techniczne, które zostały przez członków komisji wykonane, w tym olbrzymia ilość eksperymentów, które są tam relacjonowane i pokazane w formie filmowej – mówił Macierewicz.

Szef podkomisji podkreślił, że w opracowaniu dominują sprawy techniczne, gdyż raport dotyczy mechanizmu tragedii z 10 kwietnia 2010 r.

– Oczywiście są poruszane różnorodne problemy, uwarunkowania polityczne, ale 90 proc. naszej pracy dotyczyło znalezienia i zidentyfikowania technicznej przyczyny śmierci lecących samolotem i katastrofy – wskazał.

„Musimy zrobić wszystko, by katastrofa smoleńska była ostatnią tragedią w naszych dziejach”

Musimy zrobić wszystko, by katastrofa smoleńska była ostatnią tragedią w naszych dziejach – oświadczył premier Mateusz Morawiecki w 12. rocznicę...

zobacz więcej

– Podkomisja jako taka wniosków karnych nie formułuje, za to oczywiście wystosowała szereg wniosków o podjęcie przez prokuraturę działań i ścigania osób podejrzewanych o przestępstwa i te informacje o wystąpieniach do prokuratury w załącznikach też się oczywiście znajdują – przekazał.

Przewodniczący zaznaczył, że „raport został przyjęty przez całą podkomisję w sierpniu zeszłego roku”.

– Od tego czasu był udostępniany rodzinom. Chcieliśmy, żeby najpierw rodziny mogły się z nim zapoznać, a dopiero później opinia publiczna. Ten czas był wykorzystany także do prac redakcyjnych, jeśli chodzi o załączniki, bo okazało się, że one muszą być dużo szersze, niż wstępnie zakładaliśmy – powiedział.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jak dodał liczy na to, że materiały te „staną się istotnym elementem świadomości narodowej, która była przez ubiegłe 12 lat tak brutalnie i w sposób uwarunkowany politycznie niszczona”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej