RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zbrodnie Putina, apel Morawieckiego, oszczerstwa Macrona

Emmanuel Macron i Mateusz Morawiecki (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK; PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL; PAP/Marcin Obara)
Emmanuel Macron i Mateusz Morawiecki (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK; PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL; PAP/Marcin Obara)

Kolejny tydzień wojny przyniósł sukcesy ukraińskiego wojska i tragiczne odkrycie ludobójstwa na okupowanych przez Rosję terenach. O wzmocnienie sankcji apelował premier Mateusz Morawiecki, którego ordynarnie zaatakował obawiający się o swoją reelekcję prezydent Francji Emmanuel Macron.

„Naprawdę trzeba było czekać na masakrę w Buczy?”. Morawiecki apeluje do KE

Działania Wspólnoty Europejskiej nie powstrzymały Rosji od dokonania makabrycznego ludobójstwa w Buczy. Trzeba, aby odpowiedź Europy była bardziej...

zobacz więcej

Niedziela. Zbrodnia w Buczy i apel premiera Morawieckiego


W niedzielę ukraińskie władze opublikowały wstrząsające zdjęcia i nagrania z przedmieść Kijowa m. in. Buczy i Irpienia, z których wyparto rosyjskie wojska. Prócz ogromnych zniszczeń cywilnych budynków i infrastruktury, pokazane liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach. Natychmiast głos zabrał prezydent RP: - Przestępcy muszą być nazywani przestępcami, stawiani przed sądem i skazywani; zdjęcia z Buczy obalają przekonanie, że za wszelką cenę trzeba szukać kompromisu. W rzeczywistości Obrońcy Ukrainy potrzebują przede wszystkim trzech rzeczy: broni, broni i jeszcze więcej broni - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

O natychmiastowe zaostrzenie sankcji zaapelował do Europy premier Mateusz Morawiecki: – Zbrodnie, których Rosjanie dopuścili się w Buczy i w innych miastach wokół Kijowa, trzeba nazwać ludobójstwem i jak ludobójstwo rozliczyć (…) Unia Europejska musi skonfiskować majątek Rosji w bankach zachodniej Europy. Skonfiskować majątek rosyjskich oligarchów. Unia musi jak najszybciej zerwać wszystkie handlowe stosunki z Rosją. Europejskie pieniądze muszą przestać płynąć na Kreml. Bandycki i coraz bardziej totalitarny reżim Putina zasługuje tylko na jedno – na takie sankcje, które wreszcie zaczną działać – oświadczył szef rządu.

Wicepremier i lider PiS Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu niemieckiej gazecie „Welt am Sonntag”. – Niemcy, podobnie jak Francja, mają silną skłonność do Moskwy. Przez lata rząd niemiecki nie chciał widzieć, co robi Rosja pod przywództwem Putina (…) Jestem bardzo niezadowolony z zachowania niemieckiego rządu (ws. wojny na Ukrainie). Niemcy mogłyby dostarczyć więcej broni. I Niemcy mogłyby opowiedzieć się w UE za embargiem na ropę naftową (...). Nie wolno nam stale wspierać wielkiego mocarstwa, jakim jest Rosja, miliardowymi opłatami za zakup energii. Jest to politycznie i moralnie niedopuszczalne. To musi się skończyć, a Niemcy powinny wreszcie zająć jasne stanowisko w tej sprawie” – oświadczył Jarosław Kaczyński.

Premier: Apeluję o powołanie komisji do zbadania zbrodni ludobójstwa na Ukrainie

Krwawe masakry, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze, zasługują na nazwanie ich po imieniu: to jest ludobójstwo. Ta zbrodnia musi być...

zobacz więcej

Portal DoRzeczy.pl opublikował wyniki badań poparcia partii politycznych przeprowadzone na jego zlecenie przez Pracownię Estymator. Według badania chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość wskazało 39,2 proc. respondentów, 25,4 proc. chce głosować na Platformę Obywatelską, 10,9 proc. na Polskę 2050.

Poniedziałek. Jarosław Kaczyński nie ma wątpliwości


Premier Mateusz Morawiecki zaproponował powołanie międzynarodowej komisji do zbadania zbrodni ludobójstwa w miastach na Ukrainie. – Krwawe masakry, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze, zasługują na nazwanie ich po imieniu: to jest ludobójstwo. Ta zbrodnia musi być osądzona jak zbrodnia ludobójstwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Zbrodnie wojenne w Buczy to wierzchołek góry lodowej, obawiam się, że w Mariupolu zostało ich popełnionych jeszcze więcej – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który w Warszawie spotkał się ze swoją brytyjską odpowiedniczką Liz Truss.

Na konferencji prasowej w Kielcach lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro stwierdził, że polityka poprzedniej kanclerz Angeli Merkel doprowadziła do uzależnienia Unii Europejskiej od rosyjskich surowców i opowiedział się, za dalszym wykorzystywaniem zasobów polskiego węgla. – To Niemcy odpowiadają za blokowanie twardych sankcji wobec Rosji, ponieważ są głównym rozgrywającym w Unii Europejskiej i są najbardziej uzależnione od rosyjskich surowców – stwierdził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zobacz także: Jarosław Kaczyński o dokumentach z katastrofy smoleńskiej


Wicemarszałek Senatu Marek Pęk poinformował, że wniosek o odwołanie ze stanowiska marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego jest dalej procedowane. Odpowiedni wniosek pojawił się na stronie Kancelarii Senatu. Pomimo haniebnego wystąpienia do parlamentarzystów ukraińskich, podczas którego marszałek zaatakował własny kraj, wskazując, że finansuje inwazję Putina, poza klubem PiS chętnych do poparcia wniosku na razie brakuje. To może oznaczać, że niezależnie od swojego działania, marszałek Grodzki może pozostać na stanowisku do końca kadencji, blokując również wniosek prokuratury o uchylenie swojego immunitetu.

Szefowa brytyjskiego MSZ o Putinie: Polska miała rację [WIDEO]

Polska zawsze jasno widziała kwestię Rosji i intencje Putina. Mieliście racje – powiedziała we wtorek minister spraw zagranicznych Wielkiej...

zobacz więcej

Zbliża się 12. rocznica tzw. katastrofy smoleńskiej, pojawiają się więc liczne pytania, czy rzeczywiście była to tylko katastrofa. Pytanie o to padło w rozmowie tygodnika „Sieci” z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, bratem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Nie mam wątpliwości, że był zamach. Ta decyzja musiała zapaść na szczycie Kremla. Kolejne dokumenty, do których mam dostęp jako osoba pokrzywdzona w śledztwie, uzupełniły ostatnie luki w wiedzy o przebiegu tragedii – mówił Jarosław Kaczyński.

Wtorek. Umowa na Abramsy i termin otwarcia przekopu mierzei


Rosjanie wypierają się zbrodni w Buczy, a wspiera ich poseł Janusz Korwin-Mikke. Agencja prasowa Rosji RIA Nowosti zacytowała lidera Konfederacji. „Zakwestionował masowe śmierci w Buczy” – podano w rosyjskiej depeszy podpierając się wypowiedzią Korwina-Mikkego.

Manipuluje też PO. „Nauczyciele dyplomowani zarabiają tylko 34 proc. więcej niż płaca minimalna. Gdy rządziło PO-PSL, zarabiali średnio aż dwa razy więcej niż płaca minimalna” – napisano na profilu Platformy Obywatelskiej w mediach społecznościowych. – To typowa manipulacja. Średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego jest dzisiaj również o ponad 100 proc. większe od płacy minimalnej – sprostował Platformę w rozmowie z portalem tvp.info minister edukacji Przemysław Czarnek. Warto jeszcze dodać, że płaca minimalna jest dzisiaj znacznie wyższa niż za rządów PO-PSL.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss, która od poniedziałku przebywa w Warszawie. Szefowa brytyjskiej dyplomacji dziękowała Polsce za wsparcie udzielane ukraińskim uchodźcom. – Polska zawsze jasno widziała kwestię Rosji i intencje Putina. Mieliście rację (…) Kierujemy więcej sił zbrojnych brytyjskich do Polski i wzdłuż wschodniej flanki NATO, ponieważ musimy wzmocnić wschodnią flankę – mówiła Truss w Warszawie. O zwiększeniu obecności sił NATO w Polsce rozmawiano także w Waszyngtonie. Najwyższy rangą amerykański wojskowy, generał Mark Milley, opowiedział się za utworzeniem na wschodniej flance NATO stałych baz sił USA. – Moją radą byłoby: stwórzmy stałe bazy, ale nie stacjonujmy na stałe, a efekt stałości można mieć poprzez rotacyjne siły przechodzące przez stałe bazy – powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów podczas wysłuchania w komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów.

Czołgi Abrams w najnowszej wersji dla Polski. Szef MON podpisze umowę

Dostawę 250 czołgów M1A2 Abrams dla polskiego wojska przewiduje umowa, którą w warszawskiej Wesołej podpisze minister obrony narodowej Mariusz...

zobacz więcej

Tymczasem jest już też umowa na dostawę 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams dla polskiego wojska. Dokument podpisał w imieniu polskiego rządu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas ceremonii na poligonie w Warszawie-Wesołej. – To bardzo ważny dzień w historii polsko-amerykańskiej współpracy; wzmacnianie Wojska Polskiego jest zadaniem, które konsekwentnie polskie władze realizują, żeby odstraszyć agresora – mówił szef MON. – Pozyskując 250 czołgów w najnowszej amerykańskiej konfiguracji Polska będzie dysponowała potężną siłą. Jest to coś więcej niż tylko umowa. Jest to początek głębszego partnerstwa między polskim wojskiem lądowym i amerykańskimi siłami lądowymi – powiedział podczas podpisywania umowy ambasador USA Marek Brzezinski.

17 września to data, która Polakom niedługo może zacząć się lepiej kojarzyć. W rocznicę ataku sowieckiego na Polskę walczącą z hitlerowskimi Niemcami nasz kraj otwarty zostanie przekop Mierzei Wiślanej - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Nasz kraj uzyska w końcu pełny dostęp do swoich wód terytorialnych, którego dziś nie ma przez umowę podpisaną w 2009 r. między Donaldem Tuskiem a Władimirem Putinem.

Zobacz także: 250 czołgów Abrams dla polskiej armii


Nie udało się Rafałowi Trzaskowskiemu zatrzymać Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Sąd pierwszej instancji oddalił wniosek prezydenta Warszawy delegalizację stowarzyszenia – poinformował w poniedziałek prezes organizacji Robert Bąkiewicz. Rafał Trzaskowski musi być przygnębiony, bo wszystko wskazuje, że jesienią znów w Warszawie pojawią się patriotycznie nastawienie Polacy z całego kraju, a to dla obecnych władz miasta przykry widok.

Debata PE ws. Polski. „Czas zakończyć ten spór”

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się w środę debata o procedurach art. 7 wobec Polski i Węgier. – Wszystkie kwestie zostały...

zobacz więcej

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wystąpił w programie „Gość Wiadomości” w związku z nowym pakietem sankcji ogłoszonych przez Komisję Europejską. W pakiecie znalazł się zakaz importu węgla z Rosji. Problem w tym, że w zeszłym roku wartość importu rosyjskiego węgla do UE to 3 mld euro, natomiast pozostałych węglowodorów to 133 mld euro! – Powinniśmy odciąć Władimirowi Putinowi tlen, odciąć środki finansowe, za które on kupuje broń i finansuje wojnę na Ukrainie. Jeśli chcemy, aby gospodarka rosyjska odczuła te sankcje, powinny one iść dużo dalej – mówił w TVP.Info Marcin Przydacz.

Środa. Na Zachodzie bez zmian


W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się kolejna debata o procedurach art. 7 wobec Polski i Węgier. – Wszystkie kwestie zostały wyjaśnione. Czas na zakończenie tej procedury – mówiła europosłanka Jadwiga Wiśniewska (PiS). Ale eurodeputowani opozycji znowu atakowali rząd Polski, rozpędzając retorycznie aż za Bug. Europoseł Andrzej Halicki (PO) mówił m.in. o „pomagierach Putina”. – Rosja, tak samo jak do Ukrainy, ma roszczenia do Polski. I myślę, że na Kremlu muszą mieć niezły ubaw, kiedy widzą, jak Niemcy rękami Unii Europejskiej atakują Polskę, która najbardziej pomaga Ukrainie – mówił Patryk Jaki (PiS).

Bez zmian także w Agorze. Niekryjący swoich politycznych więzi publicysta Jacek Żakowski mówił używając liczby mnogiej, jakby sam był członkiem PO. – Dlaczego cały czas popełniamy te proste błędy polityczne? (…) Zamiast mówić, różnimy się wszystkim. Lewica będzie pilnowała, żeby liberałowie nie oddali całej kasy Kulczykowi. Platforma będzie pilnowała, żeby biedota nie przeżarła całego PKB. Zamiast o tym mówić, wyciszamy te różnice i wtedy zniechęcamy wyborców – mówił Jacek Żakowski z właściwą dla tzw. elit pogardą dla mniej zarabiających. I ogłaszając plan odwrócenia transferów społecznych – od mniej zamożnych do tych najbogatszych. Ma to być niby demokracja, ale w praktyce będzie to oligarchia jak w Rosji.

Zobacz także: Białoruskie służby zaatakowały polskich funkcjonariuszy


Bez zmian również na granicy polsko-białoruskiej. Choć uwaga mediów skupia się teraz na Ukrainie, Łukaszenka kontynuuje operacje hybrydową wobec Polski. Straż Graniczna poinformowała, że w nocy grupa osób – prawdopodobnie służby białoruskie – zaatakowała polskie patrole obrzucając je kamieniami i oślepiając laserami. Uszkodzony został samochód wojskowy, w którym wybito cztery szyby.

Morawiecki: Zbrodnie rosyjskie piszą najczarniejsze rozdziały w historii Europy XXI w.

Zbrodnie rosyjskie na Ukrainie piszą najczarniejsze rozdziały w historii Europy XXI wieku – powiedział w czwartek w Sejmie premier Mateusz...

zobacz więcej

To w nocy, a w dzień Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w poniedziałek dwóch białoruskich szpiegów. Najwyraźniej po wyrzuceniu 45 ruskich szpionów z Polski, Kreml postanowił wykorzystać zasoby kadrowe Łukaszenki. Śledczy przekazali, że szpiedzy dokonywali rozpoznania obiektów wojskowych i cywilnych o krytycznym znaczeniu dla obronności Polski. Zatrzymanym Białorusinom grozi do 10 lat więzienia.

Premier Mateusz Morawiecki wystąpił z kolejnym mocny apelem w stronę państw unijnych. – Działania Wspólnoty Europejskiej nie powstrzymały Rosji od dokonania makabrycznego ludobójstwa w Buczy. Trzeba, aby odpowiedź Europy była bardziej dotkliwa i bardziej skuteczna (…) Dziś po raz kolejny wzywam Komisję Europejską do realnych, bolesnych sankcji. Kurs rubla na poziomie sprzed wojny świadczy, że Rosja niewiele traci w wyniku dotychczasowych pakietów – wskazał szef polskiego rządu.

Czwartek. Ustawa sankcyjna


Sejm przyjął w czwartek tzw. ustawę sankcyjną, która umożliwi zamrażanie majątków osób i podmiotów wspierających Rosję. – Wykonaliśmy unijne sankcje wobec Rosji w 100 procentach i idziemy dalej, bo wolna i bezpieczna Ukraina to polska racja stanu – ocenił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w środę podczas drugiego czytania ustawy. Za ustawą głosowało 445 posłów, nikt nie był przeciw, natomiast wstrzymało się od głosu 11 posłów – wszyscy z koła Konfederacji. Jeden z posłów tego koła – Grzegorz Braun, protestował dzień wcześniej przeciwko obecności ukraińskich flag na polskim parlamencie. Inny poseł Konfederacji – Janusz Korwin-Mikke – przysnął, tak, że musiał go budzić wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty…

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Podczas obrad Sejmu głos zabrał także szef rządu, który mówił, że zarzucana Polsce ksenofobia to była rosyjska propaganda. – A może nie tylko ruska? Może także płynąca ze strony tych, którym to było na rękę? Komu zależało na tym, żebyśmy byli uważani za rusofobów? (…) Zbyt wiele ośrodków w Polsce patrzyło na Rosję z przymrużonymi oczyma. To nie my przecież mówiliśmy o projekcie Nord Stream 2 jako projekcie biznesowym, to nie my mówiliśmy o tym, że Niemcy powinni nas ratować z tej opresji. Te same Niemcy, które od 16 lat budowały Nord Stream 1, Nord Stream 2, główne narzędzie do uzbrojenia armii rosyjskiej. Ale zostawmy to – mówił Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Zbrodnie rosyjskie piszą najczarniejsze rozdziały w historii Europy XXI w.

Zbrodnie rosyjskie na Ukrainie piszą najczarniejsze rozdziały w historii Europy XXI wieku – powiedział w czwartek w Sejmie premier Mateusz...

zobacz więcej

Największy sukces parlamentarny Sławomira Nitrasa w tej kadencji: zabrakło głosów, żeby uchylić mu immunitet. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła prokuratura, która chciała politykowi PO postawić m.in. zarzuty dot. naruszenia nietykalności cielesnej posłów PiS: Iwony Arent i Sebastiana Kalety.

Rosja została zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ. – Ta decyzja to efekt pracy ostatnich kilku tygodni całej polskiej dyplomacji (…) Paradoks polega na tym, że nie spotykało się to z większym poparciem, dopóki świat nie zobaczył zdjęć z Buczy – powiedział w programie „#Jedziemy” wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Piątek. Słowa polskiego premiera dużo znaczą (nie tylko) nad Sekwaną


Kolejnego dnia obrad Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja ma m.in. przyspieszyć rejestrację obywateli Ukrainy w systemie PESEL. W tym samym czasie Polskę obiegła informacja, że Unia Europejska obcięła nam w lutym wsparcie (w sumie ponad 30 mln euro) w dwóch programach: z Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER) oraz Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko–pomorskiego. Powodem jest, że Polska nie płaci kar zasądzonych przez TSUE w związku z działalnością kopalni Turów, pomimo iż konflikt został rozwiązany polubownie. Cała naliczona kara wynosi 69 mln euro i jest wyższa niż suma odszkodowania dla Czech!

Do sprawy odniósł się wicepremier Jarosław Kaczyński podczas rozmowy z Radiem Plus: – Mamy do czynienia z pewnego rodzaju szaleństwem (…) Krótko mówiąc: to jest decyzja całkowicie nielegalna i mamy tu do czynienia przede wszystkim z kontynuacją, po pierwsze, kursu nienawistnie antypolskiego, a z drugiej strony mamy do czynienia z kontynuacją tego bardzo groźnego zjawiska, jakim jest odrzucenie prawa, po prostu kompletnie nieliczenie się z prawem, z traktatami w Unii Europejskiej – mówił lider Prawa i Sprawiedliwości. W ocenie Jarosława Kaczyńskiego takie działanie instytucji unijnych „doprowadzi tę organizację, która mogłaby być dla Europy ogromnym sukcesem, do zguby”.

Ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski został wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tam przekazano mu, że Rosję ma opuścić 45 polskich dyplomatów. To retorsje w zamian za wydalenie 45 rosyjskich szpiegów przez Polskę dwa tygodnie temu.

Zobacz także: Podpisanie umowy o udzielenie Mołdawii pożyczki w wysokości 20 mln euro


Tymczasem Polska buduje sojusz państw byłego bloku warszawskiego i byłych europejskich republik radzieckich. Premier Mateusz Morawiecki gościł szefową mołdawskiego rządu Natalię Gavrilitę. – Pomagamy mołdawskim partnerom w ich trudnej sytuacji; Polska będzie dobrym ambasadorem dla Mołdawii w Brukseli - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Szefowie rządów podpisali umowę o udzielenie Mołdawii pożyczki w wysokości 20 mln euro i międzyrządowy program wykonawczy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki na lata 2022-25.

Prezydent Francji znieważył polskiego premiera. W odpowiedzi Tusk złożył Macronowi hołd

Emmanuel Macron zaatakował premiera Mateusza Morawieckiego twierdząc, że ten popiera Marine Le Pen i ingeruje w wybory prezydenckie we Francji....

zobacz więcej

A w samym rządzie spora zmiana. Prezydent Andrzej Duda powołał Waldemara Budę na ministra rozwoju i technologii. Nowy szef resortu rozwoju był dotąd wiceministrem funduszy i polityki regionalnej.

Tymczasem we Francji ogromne zamieszanie po słowach premiera Mateusza Morawieckiego, który zapytał prezydenta Francji Emmanuela Macrona, co dają jego ciągłe negocjacje z Władimirem Putinem. Macron zamiast merytorycznie odpowiedzieć, oszczerczo zaatakował szefa polskiego rządu personalnie. Zarzucił mu m.in. antysemityzm i ingerowanie w wybory we Francji, w którym obecny prezydent ubiega się o reelekcję. Macrona natychmiast wsparł lider PO Donald Tusk, uderzając w polskiego premiera. O całej sprawie, która pokazuje jaką pozycję ma dzisiaj szef polskiego rządu w europejskiej polityce, skoro tak rozpaczliwie musi się bronić przed jego opinią prezydent Francji, pisałem w artykule: „W Pałacu Elizejskim panika: Słowa polskiego premiera mogą wpłynąć na wynik wyborów”.

Sobota. Ochojska chce cenzury


Joanna Ochojska, eurodeputowana KO ma tak wrażliwe serce, że nie może znieść, jak ktoś źle się wyraża o Rosjanach. – Mnie bardzo bolą w internecie takie wpisy „nienawidzę Rosjan” – mówi Ochojska w wywiadzie dla portalu rp.pl ubolewając, że budowana wobec Rosjan wrogość nie stworzy „niczego dobrego”. Eurodeputowana KO wzywa też do milczenia wszystkich tych, którzy „nie potrafią wyrazić czegoś pozytywnego o Rosjanach”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Wrażliwość Joanny Ochojskiej podziela Władimir Putin. Nawet tę wrażliwość już usankcjonował. W Federacji Rosyjskiej już też lepiej milczeć, jeśli się nie potrafi powiedzieć czegoś pozytywnego. Za złe słowa o Rosjanach i prowadzonej przez nich wojnie w Rosji można trafić do więzienia na 15 lat. Kiedy Joanna Ochojska zgłosi w europarlamencie projekt podobnego rozwiązania?

Ursula von der Leyen: W ramach kampanii „Stand Up For Ukraine” zebrano 9,1 mld euro

W ramach kampanii na rzecz uchodźców „Stand Up For Ukraine” zebrano 9,1 mld euro. Komisja Europejska przeznaczy dodatkowo 1 mld euro na pomoc...

zobacz więcej

Na razie w Europie jeszcze cenzura Putina i Ochojskie na szczęście nie działa. W rozmowie z niemiecką telewizją ARD premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że skutki zachodnich sankcji wobec Rosji są dotąd mało widoczne. Jego zdaniem sankcje powinny zostać zaostrzone – nawet kosztem dla gospodarek Niemiec, Polski i Europy. – Polska powinna mieć tak silną armię, aby odstraszała potencjalnych przeciwników – to już słowa szefa rządu, które padły podczas wizyty w spółce WB Electronics w Ożarowie Mazowieckim. Podczas wizyty w przedsiębiorstwie premier zapowiedział, że rząd skupi się na współpracy wojska z firmami prywatnymi.

W sobotę w Warszawie odbywa się konferencja Stand Up For Ukraine, zwołana przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i premiera Kanady Justina Trudeau. Podczas konferencji, której podsumowywana jest kampania prowadzona w mediach społecznościowych, zainicjowana przez KE i rząd Kanady we współpracy z międzynarodową organizacją Global Citizen. W wydarzeniu wziął udział prezydent Andrzej Duda, który dziękował przewodniczącej Komisji Europejskiej za to, że złożyła wizytę w Ukrainie. – Był to widoczny symbol obecności UE w naszym sąsiedztwie. To bardzo ważne dla nas, dla Polaków i mam nadzieję, że również bardzo ważne dla całej UE – podkreślił prezydent Duda. Zdalnym uczestnikiem konferencji był także prezydent Ukrainy. – 45 dni trwa atak Rosji na nasz kraj, ale okazał się on napaścią na najodważniejsze państwo na świecie – mówił Wołodymir Zełeński.

Zobacz także: Premier Kanady zapowiedział loty czarterowe dla uchodźców wojennych z Ukrainy


Uroczystościami na Jasnej Górze rozpoczęły się już obchody 12. rocznicy 10 kwietnia 2010. – Mimo upływu tylu lat tragedia smoleńska wciąż jest krwawiącą, niemożliwą do zabliźnienia raną, pozostawia nas ona w dojmującym poczuciu niepowetowanej straty, ale także kładzie się ponurym cieniem na życie publiczne - napisał w liście do uczestników wydarzenia prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kolejne dni przyniosą nie tylko ogólnopolskie obchody rocznicy smoleńskiej, ale i raport końcowy komisji, która przez wiele lat badała przyczyny śmierci śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałych uczestników lotu rządowego Tupolewa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej