RAPORT

Pogarda

„Opinia publiczna od początku była nastawiana według schematu: na Rosję nie może paść cień podejrzenia”

Najnowsze

Popularne

– Opinia publiczna od samego początku była nastawiana według jednego schematu: broń Boże nie możemy dopuścić do tego, żeby cień podejrzenia padł na stronę rosyjską. Pamiętamy te komunikaty, pamiętamy takie zapewnienia. To oczywiście utrudnia dochodzenie do prawdy – powiedział prof. Andrzej Nowak, historyk, komentując sytuację bezpośrednio po tragedii w Smoleńsku. – Polska jako państwo nie zdała egzaminu – ocenił naukowiec.

Macierewicz o współodpowiedzialnych za katastrofę smoleńską. Kiedy publikacja raportu?

Przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem Antoni Macierewicz powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że...

zobacz więcej

– W momencie gdy ginie głowa państwa, zwierzchnik sił zbrojnych, jednego z krajów członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego, było oczywiste, że należy zwrócić się do krajów sojuszniczych. Z prośbą nie o żadną wojnę, interwencję, jak to przedstawiano jako alternatywę dla oddania śledztwa Rosji, ale o pomoc w wyjaśnianiu tej sprawy – wskazywał prof. Nowak w rozmowie z TVP Info.

Jak dodał, „wiadomo, że nasi amerykańscy sojusznicy dysponują takimi możliwościami w dochodzeniu prawdy o tego rodzaju zdarzeniach, a także być może materiałami, które mogliby uzyskać dzięki swojej obserwacji z kosmosu różnych miejsc na kuli ziemskiej, w tym tak ważnego w danym momencie miejsca, jak Smoleńsk 10 kwietnia 2010 r. i pomóc nam wyświetlić prawdę o tym”.

– Ale tego państwo polskie wtedy nie chciało, nie zrobiło. Przeciwnie, pamiętam nawet, jak jednemu z prokuratorów, który próbował porozumiewać się w tej sprawie z ewentualnymi pomocnikami ze strony amerykańskiej, zarzucano nawet nielojalność wobec państwa polskiego, bo ta lojalność kierowała nasze państwo wtedy w stronę zgody z Władimirem Putinem za wszelką cenę – mówił gość TVP Info.

Przeczytaj także: „Musimy zrobić wszystko, by katastrofa smoleńska była ostatnią tragedią w naszych dziejach”

Prof. Nowak stwierdził, że obecnie „wiemy pewno, że podstawowe elementy, dzięki którym można dojść do prawdy w kwestii tak skomplikowanej, jak wielka katastrofa lotnicza, nie zostały Polsce przekazane”. Rząd polski pozwolił zatrzymać je stronie rosyjskiej, która w oczywisty sposób zainteresowana była manipulowaniem dochodzenia w tej sprawie – wyjaśnił.

– W zasadzie ograniczeni jesteśmy do wiedzy, a przede wszystkim świat usłyszał jako właśnie wiedzę tę interpretację, którą przedstawiła gen. Anodina wiernie służąca kłamstwom Putina podobnie jak prokurator generalny Jurij Czajka, który osłaniał swoimi kłamstwami śledztwa w sprawie mordów politycznych w Rosji: na Litwinience, na Politkowskiej, dochodzenia przeciw Chodorkowskiemu. Niestety, w takie ręce oddaliśmy najważniejsze dowody w tej sprawie – ubolewał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej