RAPORT

Tusk kontra Tusk

Gwałty, przerażające zabójstwa, tortury. Rzeczniczka praw człowieka o rosyjskich zbrodniach

Tortury, gwałty, zabójstwa – „oto oblicze wyzwolenia, jakie przyszło na Ukrainę” (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Tortury, gwałty, zabójstwa – „oto oblicze wyzwolenia, jakie przyszło na Ukrainę” (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała o nowych świadectwach rosyjskich zbrodni - tortur, gwałtów i zabójstw na terenach, które okupowała armia rosyjska. W Makarowie zakatowano 80-letniego mężczyznę, w Irpieniu żołnierze rosyjscy zgwałcili ciężarną.

„Rosyjskie polityczne elity od lat dehumanizują Ukraińców”

Rosyjskie polityczne elity i propaganda od lat dehumanizują Ukraińców - ocenił w niedzielę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując do...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

W Makarowie w obwodzie kijowskim rosyjscy żołnierze obcięli ręce 80-letniemu mężczyźnie na oczach jego córki. Mężczyzna zmarł – oświadczyła rzeczniczka praw człowieka. W Irpieniu, w tym samym obwodzie, 20-letnia ciężarna kobieta została zgwałcona przez dwóch Rosjan; straciła dziecko.

Według informacji Denisowej w obwodzie czernihowskim znaleziono ciała zastrzelonych ludzi, prawdopodobnie miejscowych mieszkańców, przy cerkwi, w której rosyjscy żołnierze rozmieścili swój sztab.

W obwodzie chersońskim mężczyzna był bity, m.in. kolbami karabinów, na oczach córki.Denisowa oświadczyła, że w miejscowościach, które znajdowały się pod rosyjską okupacją są dziesiątki, a nawet setki osób, które były katowane, okaleczane, torturowane. „Terror, brutalne traktowanie i zabójstwa ludności cywilnej na okupowanych terytoriach to zbrodnie wojenne” – napisała Denisowa w komunikacie na Facebooku.

Przeczytaj także: Masakra w Kramatorsku. Zełenski chce, by zbrodnię osądził międzynarodowy trybunał

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej