RAPORT

Wojna na Ukrainie

Chersoń. Rosjanie rozpędzili pokojową demonstrację

Rosyjskie siły w Chersoniu (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images; TT)
Rosyjskie siły w Chersoniu (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images; TT)

Rosyjscy żołnierze rozpędzili w niedzielę pokojową demonstrację w okupowanym przez siły rosyjskie Chersoniu na południu Ukrainy – poinformował portal Suspilne, powołując się na swoich korespondentów.

Rosjanie otworzyli ogień do protestujących. Jest nagranie

Rosyjscy żołnierze otworzyli ogień z broni palnej do pokojowych demonstrantów w Chersoniu. Są doniesienia o co najmniej dwóch osobach rannych –...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Suspilne pisze, że żołnierze rosyjscy oddawali strzały, ale na razie nie wiadomo, czy ktoś został ranny lub zatrzymany. Demonstranci krzyczeli: „Chersoń to Ukraina!”.

Mieszkańcy obwodu chersońskiego regularnie biorą udział w pokojowych akcjach protestu przeciwko rosyjskiemu agresorowi. Rosyjscy wojskowi w odpowiedzi stosują siłę; są osoby ranne i zatrzymane.

Rosyjskie materiały agitacyjne w obwodzie chersońskim


W Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie drukują materiały agitacyjne, by przeprowadzić tzw. referendum w sprawie utworzenia „Chersońskiej Republiki Ludowej” – podał w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zobacz także: Ukraińska ofensywa w okolicach Kijowa, Sumów i Chersonia


Plany związane z przeprowadzeniem pseudoreferendum na tymczasowo okupowanych przez Rosjan terytoriach obwodu chersońskiego, aby proklamować tzw. Chersońską Republikę Ludową ujawnił 12 marca były chersoński radny Serhij Chłań; teraz służy on w obronie terytorialnej.

Rosyjskie wojska wtargnęły do przedstawicielstwa prezydenta Ukrainy w Chersoniu

Rosyjscy okupanci wtargnęli w niedzielę do biura Przedstawicielstwa Prezydenta Ukrainy na Krymie, mieszczącego się w Chersoniu. Wyłamano drzwi,...

zobacz więcej

Jak przekazał, po zajęciu miasta okupanci zaczęli telefonować do radnych obwodu chersońskiego i pytać o ich gotowość do współpracy. Zwrócił się wtedy do nich Chłań.

„Drodzy koledzy, jestem pewien, że rozumiecie konsekwencje swojej decyzji. Utworzenie »ChRL« zamieni nasz region w beznadziejną dziurę bez życia i przyszłości. Nie oddawajcie na nich ani jednego głosu! Nie dawajcie im możliwości legitymizowania quasi-republiki. Cały kraj będzie na was patrzył i nie będzie żadnego usprawiedliwienia dla współpracy z okupantem” – napisał.

Zaapelował, by radni zapisali się w historii Ukrainy „nie jako zdrajcy, którzy nie przydadzą się nikomu, ale jako prawdziwi obywatele, których nazwiska będą pamiętane przez przyszłe pokolenia”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej