RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjska ofensywa w Donbasie. „Pierwszy etap rozpoczęty”

Walki o Donbas będą decydujące dla przebiegu wojny (fot. Forum/Reuters/ALEXANDER ERMOCHENKO)
Walki o Donbas będą decydujące dla przebiegu wojny (fot. Forum/Reuters/ALEXANDER ERMOCHENKO)

12-kilometrowy konwój wojskowy na wschód od Charkowa zarejestrowano na zdjęciach satelitarnych przeanalizowanych przez Maxar Technologies - poinformowała w niedzielę telewizja CNN. Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że w Donbasie już rozpoczął się pierwszy etap ataku rosyjskich wojsk.

Ukraina: Obrona przeciwlotnicza zniszczyła 13 celów, w tym trzy samoloty i śmigłowiec

W sobotę siły obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły 13 wrogich celów, w tym trzy samoloty, śmigłowiec i cztery pociski manewrujące – informuje...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Na zdjęciach satelitarnych widać konwój przemieszczający się w sobotę przez miejscowość Wełyky Burłuk, leżącą w obwodzie charkowskim przy granicy z Rosją, nieco ponad 100 km na wschód od Charkowa.

W skład konwoju wchodzą „pojazdy opancerzone, ciężarówki z systemami artyleryjskimi i dodatkowy sprzęt” – podał amerykański koncern Maxar Technologies.

Pierwszy etap ofensywy


– Już rozpoczął się pierwszy etap rosyjskiej ofensywy w Donbasie – oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz. Jak dodał, przeciwnik będzie próbował atakować jednocześnie z północy i południa. – Teraz wszyscy czekają na drugi eszelon. A drugi eszelon to: 10 batalionowych grup taktycznych, które dojeżdżają z Dalekiego Wschodu, (...) 5 armia, i ci, których wywieźli z północy u nas – od Kijowa, Czernihowa, do Sum – przekazał doradca Zełenskiego, cytowany w niedzielę przez agencję Unian.

Według niego siły z Dalekiego Wschodu jeszcze nie osiągnęły pozycji do ataku, a wojska wycofane z północy Ukrainy nie są jeszcze gotowe do ofensywy.

Arestowycz zapowiadał wcześniej, że w najbliższych dwóch tygodniach w Donbasie dojdzie do ciężkich walk, które będą decydujące dla dalszej fazy wojny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej