RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ursula von der Leyen: W ramach kampanii „Stand Up For Ukraine” zebrano 9,1 mld euro

W ramach kampanii na rzecz uchodźców „Stand Up For Ukraine” zebrano 9,1 mld euro. Komisja Europejska przeznaczy dodatkowo 1 mld euro na pomoc Ukrainie – z tego 600 mln euro dla władz ukraińskich i ONZ, a 400 mln euro dla państw przyjmujących uchodźców – powiedziała w sobotę w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Kobieta z Czernihowa: Na moich oczach zabili męża i córkę

Rodzina Wiktorii Kowalenko próbowała wyjechać z Czernihowa, ale po drodze ich samochód dostał się pod rosyjski ostrzał. Jej mąż i 12-letnia córka...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

W Warszawie odbyła się konferencja darczyńców na rzecz uchodźców „Stand Up For Ukraine”, której inicjatorami była razem z premierem Kanady Justin Trudeau, a organizatorem – organizacja Global Citizen.

– W ramach kampanii na rzecz uchodźców „Stand Up For Ukraine” udało się zebrać 9,1 mld euro – powiedziała Ursula von der Leyen.

Zapowiedziała, że sama Komisja Europejska przeznaczy dodatkowo 1 mld euro na pomoc Ukrainie. – Z tego 600 mln euro zostanie przeznaczone dla władz ukraińskich i ONZ, a 400 mln euro zostanie przekazane państwo działającym na pierwszej linii, które pomagają przybywającym uchodźcom – wyjaśniła.

Premier Kanady Justin Trudeau, zapowiedział, że przekaże Ukrainie kolejne 100 mln dolarów kanadyjskich. – W sumie od początku wojny będzie to 245 mln – zaznaczył. Dodał, że Kanada wsparła także Ukrainę ofiarowując „345 tys. przedmiotów pomocy rzeczowej takich jak m.in. koce ratunkowe”.

Rau: Dla Ukrainy trzeba przygotować swoisty plan Marshalla

– Niezbędne jest zaproponowanie perspektywy powojennej odbudowy Ukrainy, przygotowanie swoistego planu Marshalla dla tego kraju po zakończeniu...

zobacz więcej

620 mln dolarów wsparcia finansowego i dodatkowy 1 mld dolarów jeszcze chcemy przeznaczyć na gospodarkę unijną – powiedział premier Kanady.

Justin Trudeau powiedział, że w Kanadzie żyje druga, co do wielkości na świecie diaspora ukraińska. Zaznaczy, że „Kanada jest zawsze gotowa do przyjęcia uchodźców z całego świata”.

– W marcu zainwestowaliśmy 107 mln dolarów kanadyjskich w budowanie zaplecza dla uchodźców uciekających z Ukrainy przed wojną. Chcemy wspierać ich w chwili, w której przyjeżdżają do naszego kraju. Tworzymy trwałe zakwaterowanie, aby mogli uczyć się i żyć w Kanadzie – powiedział Trudeau.

Wspomniał również, że Kanada współpracuje m.in. z liniami lotniczymi, aby zorganizować w najbliższych tygodniach loty czarterowe dla uchodźców z Ukrainy, oraz zagwarantować im zakwaterowanie w hotelach.

– Musimy działać szybko, żeby uchodźcy mogli integrować się z nowymi społecznościami, aby pomóc im stanąć na nogi – zaznaczył premier Kanady.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej