RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ochojska: Jeśli nie możemy wyrazić nic pozytywnego o Rosjanach, to milczmy

Janina Ochojska (fot. Mateusz Wlodarczyk/Forum)
Janina Ochojska (fot. Mateusz Wlodarczyk/Forum)

Mnie bardzo bolą w internecie takie wpisy „nienawidzę Rosjan” – mówi europosłanka Koalicji Obywatelskiej Janina Ochojska. W wywiadzie dla portalu rp.pl ubolewa, że budowana wobec Rosjan wrogość nie stworzy „niczego dobrego”. W obliczu wojny na Ukrainie wzywa też do milczenia wszystkich tych, którzy „nie potrafią wyrazić czegoś pozytywnego o Rosjanach”.

Janina Ochojska znowu szokuje. Wąsik: Kojarzy mi się pani z Putinem i zdradą Polski

Zostaniecie osądzeni za zbrodnie, które kojarzą mi się z nazizmem i rasizmem – napisała związana z Platformą Obywatelską europosłanka Janina...

zobacz więcej

Janina Ochojska szokuje zresztą nie po raz pierwszy. To właśnie założycielka związana z Koalicją Obywatelska europosłanka regularnie, od miesięcy oskarża polskie służby o zbrodnie na polsko-białoruskiej granicy, a funkcjonariuszy porównuje do nazistów. Kłamała też w swoim wystąpieniach w Parlamencie Europejskim i twierdziła, że na pograniczu dokonuje się ludobójstwo.

Europosłanka KO: Wrogość niczego dobrego nie stworzy


Biorąc pod uwagę fakt, z jakim zapałem w Brukseli Ochojska apeluje, by odciąć Polsce unijne fundisze – tym bardziej zaskakujące wydają się jej apele, by nie nastawiać się wrogo do Rosjan.

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– Wydawało mi się, że słowo nie ma takiego znaczenia, że w mediach społecznościowych ukazują się różne informacje. Jeżeli chcemy (możemy) czytać historie ludzi, one nastawiają pozytywnie. Jeśli chcemy (możemy) dowiedzieć się czegoś więcej o Rosjanach... Mnie bardzo bolą w internecie takie wpisy „nienawidzę Rosjan”. Pomyślmy, jak muszą się czuć ci Rosjanie, którzy siedzą w więzieniach, bo protestowali przeciwko wojnie i ci, którzy może nic nie robią – może powinni – ale milczących ludzi zawsze jest dużo. I w Polsce są milczący na różne tematy. I w Rosji też są tacy, którzy milczą – stwierdziła Janina Ochojska w rozmowie z rp.pl. Zapewnia przy tym, że „zna głęboką Rosję” i nie chce, by wobec tych ludzi „budować w sobie wrogość”.

„Ci na Ukrainie” to nie Rosjanie?


– We mnie budzi się bunt, ale ten bunt nie powinien przeradzać się w nienawiść, powinien przeradzać się w coś konstruktywnego. Jeśli nie potrafimy wyrazić czegoś pozytywnego o Rosjanach, to nie mówmy niczego. Mówmy o tym co robią ci, którzy są w Ukrainie, którzy wydają rozkazy. To są ludzie winni – powiedziała europosłanka KO.

Zobacz także: Ochojska rozsyła po Parlamencie Europejskim antypolski raport nt. sytuacji na granicy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej