RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk blokował embargo na rosyjski węgiel. „To brzmi fajnie, ale nie róbmy awantury” [WIDEO]

Donald Tusk w Sejmie, sierpień 2014 r. (fot. YT)
Donald Tusk w Sejmie, sierpień 2014 r. (fot. YT)

Lider PO wzywa rząd o zaprzestanie importu węgla z Rosji. – Dosyć finansowania interesów rosyjskich przez polskiego podatnika i polskie spółki Skarbu Państwa – powiedział Tusk. Co ciekawe, ten sam polityk w 2014 r., gdy był premierem, a rosyjskie wojska po raz pierwszy najechały Ukrainę, grzmiał w Sejmie, że nie zamierza wprowadzać embarga na węgiel z Rosji. Jak to tłumaczył? – Wyobraźmy sobie Polskę, która decyduje się na własne sankcje i embarga. Wyobraźmy sobie nas samotnych w wojnie energetycznej z Rosją – mówił.

Prezydent Francji znieważył polskiego premiera. W odpowiedzi Tusk złożył Macronowi hołd

Emmanuel Macron zaatakował premiera Mateusza Morawieckiego twierdząc, że ten popiera Marine Le Pen i ingeruje w wybory prezydenckie we Francji....

zobacz więcej

Przypomnijmy – Sejm już w czwartek przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, która wprowadza możliwość zamrażania majątków podmiotów i osób wspierających agresję Rosji na Ukrainę, a także wprowadza embarga na import węgla z Rosji i tranzyt go przez Polskę.

Tusk w 2022: Zaprzestać improtu węgla z Rosji


Donald Tusk odwiedził w piątek terminal kolejowy Raniewo koło Terespola w woj. lubelskim, gdzie m.in. przeładowywany jest węgiel importowany z Rosji. Apelował do rządu o zaprzestanie importu węgla z Rosji, który – jak mówił – finansuje wojnę w Ukrainie.

Do słów lidera PO odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller. „Panie Donaldzie, wiem, że nie jest pan posłem. Może stąd brak informacji. Wczoraj Sejm już przegłosował zakaz importu węgla. Niech Pan wezwie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego do zwołania Senatu na jutro rano. Nie ma na co czekać” – napisał Müller na Twitterze, odpowiadając na wpis Tuska. Przypomniał, że w 2014 r. Tusk negował konieczność wprowadzenia importu na rosyjski węgiel.

Tusk o „ukraińskim problemie” w 2014 r.: Sankcji nie będzie


Chodzi o wystąpienie z końcówki sierpnia 2014 r. w Sejmie, gdy Donald Tusk komentował „sytuację na Ukrainie”, gdzie na wschodzie kraju, w Donbasie, trwała rosyjska agresja.

– Dla mnie problem ukraiński to przede wszystkim – po pierwsze, po drugie i po trzecie – problem bezpieczeństwa Polski. Nie chodzi o jakieś geopolityczne mrzonki, że oto nagle Polska zacznie odgrywać rolę głównego rozgrywającego w polityce globalnej i awangardy, która kończy się często samotnością – stwierdził.

Tusk zadeklarował, że Polska nie wprowadzi embarga na węgiel z Rosji.

– Romantyczna samodzielność polegająca na tym, aby polska samodzielnie nałożyła embargo na węgiel rosyjski – to brzmi tak fajnie na pierwszy słuch. Fajnie o tym podyskutować, kiedy ma się albo mało wyobraźni albo małą wiedzę. Podaję to jako jeden z przykładów. Wyobraźmy sobie Polskę, która decyduje się na własne sankcje i embarga. Wyobraźmy sobie nas samotnych w wojnie energetycznej z Rosja czy kimkolwiek. Polskie bezpieczeństwo jest dla mnie zadaniem numer jeden, a nie robienie awantury dlatego że ktoś naczytał się kiedyś romantycznych powieści – grzmiał z sejmowej mównicy.

Odpowiedź gabinetu PO na wezwanie do nałożenia sankcji


Kilka dni przed tym wystąpieniem politycy PiS złożyli w Sejmie interpelację w sprawie wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel. Na pismo odpowiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Andrzej Dycha. W jego odpowiedzi czytamy m.in., że samodzielne wprowadzenie „ewentualnych ograniczeń w imporcie węgla z Rosji do Unii Europejskiej” właściwie nie jest możliwe.

Tłumaczył, że „od strony prawnej”, może być rozpatrywane na płaszczyźnie działań podejmowanych wyłącznie w gronie państw UE. Powoływał się na... artykuły unijnych traktatów. Zobacz także: Donald Tusk atakuje Polskę, prezydent Ukrainy ją chwali

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej