RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Krok do członkostwa Ukrainy w UE. Von der Leyen wręczyła Zełenskiemu dokument [WIDEO]

Ursula von der Leyen (fot. Forum/JANIS LAIZANS/Reuters)
Ursula von der Leyen (fot. Forum/JANIS LAIZANS/Reuters)

Najnowsze

Popularne

Unia Europejska stoi przy Ukraińcach – powiedziała w piątek w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej. Jak oceniła, „naród ukraiński niesie pochodnię wolności”. – Dziś zrobiliśmy pierwszy krok do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej – wskazała Ursula Von der Leyen, odnosząc się do wręczenia prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu kwestionariusza dot. akcesji do UE. Ma być on punktem wyjścia dla UE do podjęcia decyzji o członkostwie Ukrainy we Wspólnocie.

Zełenski dziękuje za sankcje i pyta o członkostwo Ukrainy w UE

Jesteśmy wdzięczni za kolejny pakiet sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi – napisał w środę na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Szefowa KE i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell rozpoczęli w piątek wizytę na Ukrainie. Ursula Von der Leyen wręczyła w Kijowie prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu kwestionariusz, który ma być krokiem w kierunku przyspieszenia procesu akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.

Proces akcesji Ukrainy do UE


– Jesteśmy z wami. Moje przesłanie jest dzisiaj bardzo jasne. Ukraina należy do europejskiej rodziny. Wysłuchaliśmy waszą jasno sformułowaną prośbę. Chcemy udzielić pozytywnej odpowiedzi. Rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej, wręczając prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.

– Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, zobowiązaliśmy się do tego, że przeprowadzimy ją w kilka tygodni – podkreśliła von der Leyen.

Zobacz także: Prezydent: Polska za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w UE


Szefowa KE przekazała Zełenskiemu dokumenty, które strona ukraińska musi wypełnić, by Komisja mogła formalnie przedstawić Radzie Europejskiej opinię dotyczącą uznania Ukrainy za państwo kandydujące do UE. – Naród ukraiński niesie w imieniu nas wszystkich pochodnię wolności, UE stoi przy Ukraińcach, wasza walka jest naszą walką – mówiła Von der Leyen na konferencji prasowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej