RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prezydent Francji znieważył polskiego premiera. W odpowiedzi Tusk złożył Macronowi hołd

2019 r.: Emmanuel Macron i Donald Tusk w Brukseli (fot. Gys Danny/Reporters/ABACA)
2019 r.: Emmanuel Macron i Donald Tusk w Brukseli (fot. Gys Danny/Reporters/ABACA)

Najnowsze

Popularne

Emmanuel Macron zaatakował premiera Mateusza Morawieckiego twierdząc, że ten popiera Marine Le Pen i ingeruje w wybory prezydenckie we Francji. Szef francuskiego rządu w wywiadzie dla „Le Parisien” nazwał Morawieckiego „prawicowym antysemitą, który zakazuje działalności osobom LGBT”. W reakcji na te słowa do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został wezwany ambasador Francji. Do sprawy odniósł się też lider PO Donald Tusk, uderzając w polskiego premiera.

„Matka nie dzwoni do mnie tak często, jak Macron do Putina”. Lawina komentarzy

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa ponad miesiąc, a średnio co dwa dni media obiega informacja, że Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem. Co...

zobacz więcej

Rośnie przedwyborcze napięcie we Francji. Z ostatnich sondaży wynika, że Marine Le Pen dogoniła urzędującego premiera i traci do Macrona zaledwie 1 pkt. proc. w ewentualnej II turze wyborów.

Telefony Paryż–Moskwa


Duże kontrowersje budziły w ostatnich tygodniach często rozmowy Emmanuela Macrona z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, odpowiedzialnym za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

W poniedziałek szef polskiego rządu powiedział, że rozmowy Macron-Putin w sprawie Ukrainy nie przynoszą żadnych efektów i że nie powinno się negocjować ze zbrodniarzami. Morawiecki porównał przy tym Putina do Hitlera, Stalina i Pol Pota.

Skandaliczne słowa Macrona


Do tych słów odniósł się Macron w rozmowie z „Le Parisien”.

„Premier Mateusz Morawiecki jest prawicowym antysemitą, który zakazuje działalności osobom LGBT” – stwierdził francuski prezydent, cytowany przez portal Bloomberg. „(Morawiecki – red.) popiera Marine Le Pen, którą wielokrotnie przyjmował. Nie bądźmy naiwni, on chce jej pomóc przed wyborami!” – dodał Macron.

Ambasador Francji wezwany do MSZ


W piątek na skandaliczne słowa szefa francuskiego rządu zareagowała polska dyplomacja. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował, że decyzją ministra Zbigniewa Raua do resortu został wezwany ambasador Francji w Polsce. Atak na Morawieckiego wykorzystał szef PO Donald Tusk, zwracając się do Macrona na Twitterze: „Drogi Emmanuelu”.

Tusk: Drogi Emmanuelu


„Żaden porządny Polak nie popiera pani Le Pen, tak jak żaden porządny Polak nie popiera Orbana czy Putina. Polacy w przytłaczającej większości są za Europą, Ukrainą i wolnością, niezależnie od bzdur, jakie mówi premier Morawiecki” – stwierdził Tusk. Zobacz także: Telefony Macrona na Kreml. O czym rozmawia z Putinem?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej