RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polska pomaga Mołdawii. Premier Gavrilit w Polsce

Spotkanie premierów Polski i Mołdawii - Mateusza Morawieckiego z Natalią Gavrilitą (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Spotkanie premierów Polski i Mołdawii - Mateusza Morawieckiego z Natalią Gavrilitą (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Pomagamy mołdawskim partnerom w ich trudnej sytuacji; Polska będzie dobrym ambasadorem dla Mołdawii w Brukseli - zapewnił premier Mateusz Morawiecki szefową mołdawskiego rządu Natalią Gavrilitą. Szefowie rządów podpisali umowę o udzielenie Mołdawii pożyczki w wysokości 20 mln euro i międzyrządowy program wykonawczy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki na lata 2022-25.

Ambasador RP w Moskwie wezwany do rosyjskiego MSZ

Ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski został wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – ustalił portal tvp.info. Informację...

zobacz więcej

Jak przekazał już podczas konferencji prasowej polski premier, z szefową mołdawskiego rządu rozmawiał przede wszystkim o trudnej sytuacji w jej kraju i w naszej części Europy.

– Dzisiaj robimy wszystko, aby pomóc naszych partnerom mołdawskim w ich bardzo trudnej sytuacji, zarówno w odniesieniu do kryzysu związanego z uchodźcami, ale przede wszystkim kryzysu energetycznego i gospodarczego – oświadczył Morawiecki. Zwrócił też uwagę na uzależnienie Mołdawii od rosyjskich surowców energetycznych.

Premier wyraził zadowolenie z podpisania z szefową mołdawskiego rządu umowy o współpracy gospodarczej. Podkreślił, że Polska wyciąga do Mołdawii pomocną dłoń, udzielając długoterminowej pożyczki w wysokości 20 mln euro.

– Jestem przekonany, że w przyszłości w tej części Europy zapanuje pokój i bezpieczeństwo, i w normalnych okolicznościach Mołdawia będzie mogła się szybko gospodarczo rozwijać – dodał.

Zaznaczył, że bardzo potrzebne jest, by państwa UE dały Mołdawii nadzieję na przetrwanie i normalne funkcjonowanie w przyszłości. – Dlatego w Brukseli Polska będzie dobrym ambasadorem dla Mołdawii w jej obecnych problemach i strategicznych wyzwaniach – zapewnił.

Premier o wysiłkach Mołdawii na drodze do UE

Cios dla Rosji w ONZ. Wiceszef MSZ: To efekt pracy polskiej dyplomacji [WIDEO]

Ta decyzja to efekt pracy ostatnich kilku tygodni całej polskiej dyplomacji – powiedział w programie „#Jedziemy” wiceminister spraw zagranicznych...

zobacz więcej

Morawiecki docenił jednocześnie wysiłki, które Mołdawia czyni na drodze do wspólnoty europejskiej.

– Spotykamy się w momencie, kiedy wojna na Ukrainie przybiera dramatyczny obrót. Widzimy, co dzieje się w Buczy, Irpieniu, Hostomelu i w dziesiątkach innych miast. Dlatego domagamy się nie tylko zaprzestania wszystkich działań o charakterze zbrodniczym, zbrodni wojennych, ludobójstwa, ale także powołania międzynarodowej komisji ds. zbadania zbrodni rosyjskich na Ukrainie – oświadczył premier, oceniając, że Rosja dokonuje na Ukrainie ludobójstwa wobec ludności cywilnej.

Podkreślił, że Mołdawia i Polska zdają sobie sprawę, że przetrwanie suwerennej Ukrainy jest w interesie całej Europy. – Oni tam walczą o demokrację, pokój i bezpieczeństwo wszystkich państw europejskich, a w szczególności wschodniej flanki UE, a także Mołdawii – dodał.

Szefowa mołdawskiego rządu po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie podziękowała za polską pomoc udzielaną jej państwu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Od momentu wybuchu wojny przyjmujemy uchodźców. Republika Mołdawii przyjęła już 390 tys. uchodźców. Prawie połowa uchodźców ukraińskich to dzieci. Populacja Mołdawii liczy 2,6 mln mieszkańców. Aż 4 proc. stanowią teraz uchodźcy. Zawsze mieliśmy otwarte granice dla wszystkich uchodźców – powiedziała Gavrilita. Gavrilita zaznaczyła, że wielu z ok. 400 tys. uchodźców z Ukrainy pojechało do innych krajów, inni chcą pozostać w sąsiadującej z Ukrainą Mołdawii, by, gdy wojna się skończy, wrócić do kraju.

– Współpracujemy z partnerami zagranicznymi, by zapewnić im wszystko, czego potrzebują – zapewniła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej