RAPORT

Pogarda

Fejk po rosyjsku. Zdemaskowano nieudolną prowokację na antenie Rossija24 [WIDEO]

Propagandowy materiał na temat wojny w rosyjskiej telewizji Rossija24 (fot. TT/ilya_shepelin)
Propagandowy materiał na temat wojny w rosyjskiej telewizji Rossija24 (fot. TT/ilya_shepelin)

Najnowsze

Popularne

W rosyjskiej telewizji państwowej wyemitowano propagandowy materiał, w którym oskarżono Ukraińców o fabrykowanie dowodów nt. rosyjskich zbrodni. W nagraniu na kanale Rossija24 pokazano dwóch mężczyzn, którzy owijają manekina taśmą i zasugerowano, że miał on udawać zwłoki. Nieudolna prowokacja szybko została zdemaskowana. Okazuje się, że film przedstawia ekipę filmową z manekinem „Albercikiem” w czasie zdjęć do serialu kręconego... w Rosji.

Urabianie po rosyjsku. „Eksperci” Rossija1 rozrysowują plany ataku na Polskę i kraje bałtyckie

Przygotowanie Rosjan do wojny zaczęło się w telewizji rosyjskiej wiele tygodni temu. To jest solidna obrabotka – czyli urabianie świadomości widzów...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Jak podają władze ukraińskie, Rosjanie zabili w Buczy co najmniej 400 cywilów. Część z nich była torturowana, kobiety gwałcone, a niektóre zwłoki próbowano spalić.

Kreml zaprzecza – mimo ujawnianych dowodów – by to rosyjscy żołnierze odpowiadali za te zbrodnie. Jego oficjele twierdzą, że część zwłok, jakie widać na ulicach podkijowskich miast to „inscenizacja”, a jeśli doszło do morderstw, to już po opuszczeniu okolic stolicy przez rosyskich żołnierzy.

Albercik bohaterem rosyjskiego fake newsa


Dowodem na rzekome ukraińskie „fałszerstwo” i fabrykowanie dowodów ma być nagranie pokazane w stacji Rossija24. Na antenie sugerowano widzom, że dwóch Ukraińców owija manekina taśmą, „aby później podać go za trupa”. Nic z tych twierdzeń nie było jednak prawdą.

W rzeczywistości nagranie pokazuje ekipę telewizyjną, która przygotowuje się do nakręcenia serialowej sceny w miejscowości Wsiewołożsk, niedaleko Petersburga w Rosji.

„To my 20 marca filmowaliśmy w Wsiewołożsku upadek z okna. To nasz korodynator z asystentem przygotowują (manekina) Albercika do zdjęć” – ujawniła Nadieżda Kołobajewa z obsady serialu. Według mera Buczy Anatolija Fedoruka, po wycofaniu się z miasta wojsk rosyjskich już znaleziono tam około 320 ciał mieszkańców, przy czym większość z nich zginęła w wyniku bezpośrednich postrzałów, a nie ostrzału artyleryjskiego. W mieście wciąż znajdowane są kolejne ciała – podała agencja Ukrinform.

Zobacz także: Masakra na stacji kolejowej w Kramatorsku. Rakiety uderzyły w tłum ludzi [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej