RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rau o współpracy z Chorwacją wobec inwazji na Ukrainę

Współpraca dwustronna, regionalna oraz w ramach UE i NATO jest istotna zwłaszcza wobec inwazji Rosji na Ukrainę – podkreślili szef MSZ Zbigniew Rau oraz minister spaw zagranicznych i europejskich Chorwacji Godran Grilić Radman.

Prezydent Niemiec przyjedzie do Polski

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier będzie w Polsce we wtorek, 12 kwietnia – poinformowała kancelaria prezydenta RFN.

zobacz więcej

– Ściśle współpracujemy w realizacji naszych wspólnych europejskich wartości, stojąc na straży porządku międzynarodowego, opartego za zasadach – powiedział Rau w piątek w Warszawie po rozmowie ze swoim chorwackim odpowiednikiem.

Podkreślił znaczenie Inicjatywy Trójmorza dla współpracy regionalnej, integracji gospodarczej, rozbudowy infrastruktury i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w UE.

– Omówiliśmy sposoby dalszej współpracy w tej dziedzinie; to szczególnie ważne wobec nielegalnej, niesprowokowanej inwazji na Ukrainę, która stanowi bezprecedensowe zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kontynentu – dodał Rau.

Radman wyraził przekonanie, że współpraca w ramach Trójmorza oferuje możliwości, które mogą się przyczynić do rozwoju gospodarczego wszystkich należących do niej państw. – Musimy się zastanowić, jak ją połączyć z inicjatywami unijnymi – dodał. Poparł współpracę w ramach innych formatów, takich jak rozszerzona Grupa Wyszehradzka.

Opowiedział się za rozszerzeniem UE, które – podkreślił – jest istotne dla bezpieczeństwa stabilności i bezpieczeństwa Bałkanów Zachodnich. Zaznaczył, że kraje kandydujące do członkostwa muszą spełnić stawiane przez UE wymagania.

– Jako członkowie Unii Europejskiej i NATO wspieramy Ukrainę i naród ukraiński w walce o wolność i samostanowienie – zadeklarował Radman.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej