RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Telefony Macrona na Kreml. O czym rozmawia z Putinem?

Emmanuel Macron i Mateusz Morawiecki (fot. arch.PAP/EPA/Y.HERMAN)
Emmanuel Macron i Mateusz Morawiecki (fot. arch.PAP/EPA/Y.HERMAN)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Francji Emmanuel Macron odpowiedział na krytykę pod jego adresem wyrażoną przez premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczącą prowadzenia dialogu z Rosją. Macron stwierdził, że zarzuty polskiego premiera są „bezpodstawne i skandaliczne”.

„Naprawdę trzeba było czekać na masakrę w Buczy?”. Morawiecki apeluje do KE

Działania Wspólnoty Europejskiej nie powstrzymały Rosji od dokonania makabrycznego ludobójstwa w Buczy. Trzeba, aby odpowiedź Europy była bardziej...

zobacz więcej

W poniedziałek szef polskiego rządu powiedział, że rozmowy Emmanuela Marcrona z Władimirem Putinem w sprawie Ukrainy nie przynoszą żadnych efektów i że nie powinno się negocjować ze zbrodniarzami, porównując Putina do Hitlera, Stalina i Pol Pota.

Prezydent Francji został zapytany o swoją reakcję na wypowiedź premiera Morawieckiego podczas wywiadu z dziennikarzami stacji TF1.

– Słowa te są całkowicie bezpodstawne i skandaliczne – odparł Macron. Zarzucił polskiemu premierowi ingerowanie we francuską kampanię prezydencką.

– Polski premier jest wspierany przez skrajnie prawicową partię. Wielokrotnie spotykał się z Marine Le Pen, popiera ją i myśli, że komentowanie tych wypowiedzi mi zaszkodzi – zaznaczył Emmanuel Macron.

Prezydent Francji tłumaczył, że od początku swojej kadencji prowadził dialog z Rosją, aby zbudować „nową architekturę pokoju w Europie” i „uniknąć wojny”. Podkreślił, że podchodzi do rozmów z Władimirem Putinem „bez przychylności i naiwności”. Zaznaczył, że z Władimirem Putinem rozmawiają inni europejscy liderzy, między innymi kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej