
Celem sprawiedliwej wojny jest ukaranie zła i przywrócenie pokoju. (...). Dzisiaj jednak – w wypowiedziach papieża Franciszka – wielokrotnie powraca ostra krytyka teorii „wojny sprawiedliwej” – mówi Tygodnikowi TVP abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański w rozmowie z Barbarą Sułek-Kowalską. Całość w piątek na stronie Tygodnika TVP.
„Niech Pan zmiłuje się nad nami, nad każdym z nas. Wszyscy jesteśmy winni!” – w tych słowach papież Franciszek odniósł się do rosyjskiej inwazji na...
zobacz więcej
Wywiad z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim po jego spotkaniu z papieżem Franciszkiem i patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem przeprowadziła Barbara Sułek-Kowalska.
Abp Gądecki zdradza w nim, jak przebiegało jego spotkanie z papieżem, podczas którego wręczył Ojcu Świętemu opracowanie na „temat nieszczęsnych skutków Ost-Politik Watykanu w stosunku do Kościołów w Europie Środkowo-Wschodniej”.
– Sympatia dyplomacji watykańskiej do Rosji jest prawdopodobnie pochodną podobnego stanu ducha, jaki panuje w Italii, Francji, które nie doświadczyły na własnej skórze panowania dyktatury komunistycznej – mówi Tygodnikowi TVP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W rozmowie tej metropolita poznański ocenia, że „inwazja na Ukrainę przyniesie Federacji Rosyjskiej więcej szkody niż pożytku”. – Myślę tu najpierw o tysiącach Rosjan, którzy przepłacą tę wojnę własnym życiem, ale także o wizerunku Rosji jako agresywnego, nieprzewidywalnego i zagrażającego światowemu pokojowi aktora stosunków międzynarodowych. Rosja zniszczy bezpowrotnie swoje dobre imię – mówi abp.
W dalszej części rozmowy metropolita poznański wyjaśnia czym jest wojna sprawiedliwa. – Koncepcja wojny sprawiedliwej ma swoją długą historię. (...) Wielu ludzi błędnie interpretuje piąte przykazanie Dekalogu „Nie zabijaj”. Nie odnosi się ono bowiem do zakazu wojny, ale do zakazu morderstwa, na co wskazuje użyte tu hebrajskie słowo rāşah. Poprawny przekład powinien brzmieć: „Nie będziesz mordował” (Rdz 20,13). (...) Celem sprawiedliwej wojny jest ukaranie zła i przywrócenie pokoju. (...) Do sprawiedliwych należą przede wszystkim wojny obronne, oparte na dochodzeniu praw czy wyrównywaniu krzywd, z czego wynika konieczność utrzymywania armii. (...) Dzisiaj jednak – w wypowiedziach papieża Franciszka – wielokrotnie powraca ostra krytyka teorii „wojny sprawiedliwej”. „Wojny są zawsze niesprawiedliwe” – mówi papież – wskazuje rozmówca Tygodnika TVP.