RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Szatańskie oblicze wojny” – wywiad z abp. Stanisławem Gądeckim

Abp Konstantynopola Bartłomiej I oraz przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas apelu o pokój (fot. PAP/R.Pietruszka)
Abp Konstantynopola Bartłomiej I oraz przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas apelu o pokój (fot. PAP/R.Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Celem sprawiedliwej wojny jest ukaranie zła i przywrócenie pokoju. (...). Dzisiaj jednak – w wypowiedziach papieża Franciszka – wielokrotnie powraca ostra krytyka teorii „wojny sprawiedliwej” – mówi Tygodnikowi TVP abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański w rozmowie z Barbarą Sułek-Kowalską. Całość w piątek na stronie Tygodnika TVP.

„Wszyscy jesteśmy winni”. Fala komentarzy po słowach Franciszka o wojnie

„Niech Pan zmiłuje się nad nami, nad każdym z nas. Wszyscy jesteśmy winni!” – w tych słowach papież Franciszek odniósł się do rosyjskiej inwazji na...

zobacz więcej

Wywiad z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim po jego spotkaniu z papieżem Franciszkiem i patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem przeprowadziła Barbara Sułek-Kowalska.

Abp Gądecki zdradza w nim, jak przebiegało jego spotkanie z papieżem, podczas którego wręczył Ojcu Świętemu opracowanie na „temat nieszczęsnych skutków Ost-Politik Watykanu w stosunku do Kościołów w Europie Środkowo-Wschodniej”.

– Sympatia dyplomacji watykańskiej do Rosji jest prawdopodobnie pochodną podobnego stanu ducha, jaki panuje w Italii, Francji, które nie doświadczyły na własnej skórze panowania dyktatury komunistycznej – mówi Tygodnikowi TVP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W rozmowie tej metropolita poznański ocenia, że „inwazja na Ukrainę przyniesie Federacji Rosyjskiej więcej szkody niż pożytku”. – Myślę tu najpierw o tysiącach Rosjan, którzy przepłacą tę wojnę własnym życiem, ale także o wizerunku Rosji jako agresywnego, nieprzewidywalnego i zagrażającego światowemu pokojowi aktora stosunków międzynarodowych. Rosja zniszczy bezpowrotnie swoje dobre imię – mówi abp.

W dalszej części rozmowy metropolita poznański wyjaśnia czym jest wojna sprawiedliwa. – Koncepcja wojny sprawiedliwej ma swoją długą historię. (...) Wielu ludzi błędnie interpretuje piąte przykazanie Dekalogu „Nie zabijaj”. Nie odnosi się ono bowiem do zakazu wojny, ale do zakazu morderstwa, na co wskazuje użyte tu hebrajskie słowo rāşah. Poprawny przekład powinien brzmieć: „Nie będziesz mordował” (Rdz 20,13). (...) Celem sprawiedliwej wojny jest ukaranie zła i przywrócenie pokoju. (...) Do sprawiedliwych należą przede wszystkim wojny obronne, oparte na dochodzeniu praw czy wyrównywaniu krzywd, z czego wynika konieczność utrzymywania armii. (...) Dzisiaj jednak – w wypowiedziach papieża Franciszka – wielokrotnie powraca ostra krytyka teorii „wojny sprawiedliwej”. „Wojny są zawsze niesprawiedliwe” – mówi papież – wskazuje rozmówca Tygodnika TVP.

Abp Gądecki nawiązuje też do korespondencji, jaką prowadził moskiewskim patriarchą Cyrylem. Wskazuje, że po jego dwóch listach wielu biskupów i organizacji katolickich wysłało listy o podobnym brzmieniu.
B – Myślę, że inni biskupi nabrali odwagi, aby wojnę nazwać wprost działaniem szatańskim, choć inne listy nie poszły tak daleko jak moja prośba skierowana do patriarchy, aby zachęcał rosyjskich żołnierzy do odmawiania udziału w tej wojnie. (...) Nie wiem jak został odebrany ten list przez dyplomację watykańską. Mógł zostać odebrany jako mieszanie się w nie swoje sprawy, bo od spraw międzynarodowych jest Sekretariat Stanu – powiedział abp Gądecki.

Cała rozmowa w piątek – 8 kwietnia – na stronie Tygodnika TVP po g. 17.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej