RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Francja trzy dni przed wyborami. Najnowszy sondaż zwiastuje kłopoty Macrona?

Emmanuel Macron i Marine Le Pen to najpoważniejsi kandydaci do pojedynku w spodziewanej II turze wyborów (fot. Thierry Monasse/Getty Images)
Emmanuel Macron i Marine Le Pen to najpoważniejsi kandydaci do pojedynku w spodziewanej II turze wyborów (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Potencjalny elektorat Marine Le Pen rośnie – wynika z sondażu Kantar Public–Epoka dla dziennika „Le Figaro”. 38 proc. Francuzów nie wyklucza głosowania na Le Pen, a 39 proc. – na obecnego prezydenta Emmanuela Macrona. Co piąty Francuz nadal nie wie, na kogo oddać swój głos w niedzielnych wyborach prezydenckich.

„Matka nie dzwoni do mnie tak często, jak Macron do Putina”. Lawina komentarzy

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa ponad miesiąc, a średnio co dwa dni media obiega informacja, że Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem. Co...

zobacz więcej

21 proc. wyborców lewicy i 68 proc. wyborców prawicy może głosować na Le Pen w I turze wyborów 10 kwietnia – analizuje na swoich łamach dziennik „Le Figaro” w czwartek. Na trzecim miejscu znalazł się szef Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon z szacownym 29 proc. potencjalnym poparciem.

Potwierdza się trend z 2017 roku


„Liczby te rysują bardzo wyraźną i solidną dynamikę na korzyść kandydatki Zjednoczenia Narodowego” – podkreśla dyrektor generalny Kantar Public France Laure Salvaing, cytowana przez dziennik. Jak wyjaśnia, analiza potwierdza to, co widać już było przy okazji wyborów pięć lat temu.

„Często uważaliśmy, że wynik tamtych wyborów prezydenckich był przypadkowy, z wyeliminowanymi w pierwszej turze kandydatami republikanów i socjalistów, ale widzimy, że tamte tendencje potwierdzają się w 2022 r. z coraz większym prawdopodobieństwem meczu rewanżowego pomiędzy Macronem i Le Pen w drugiej turze” – dodaje Salvaing.

Ponad 20 proc. Francuzów wciąż jest niezdecydowanych, na kogo zagłosować.

Wielu Francuzów zdecyduje w ostatniej chwili


Badanie przeprowadzone przez Kantar Public podkreśla również „bezprecedensowy poziom wahania między głosowaniem na różnych kandydatów” na kilka dni przed pierwszą turą, precyzuje Salvaing. Wielu wyborców oscyluje pomiędzy kilkoma kandydatami – dodaje.

Elektorat potencjalny nie jest tzw. elektoratem twardym danego kandydata. Osoby takie mogą zagłosować w pewnych warunkach na dowolną osobę. Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-4 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1394 osób zapisanych na listach do głosowania.

Zobacz także: „Niemcy i Francja mogą odciąć rosyjski gaz bez znaczącej szkody dla ich gospodarek”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej