RAPORT

Tusk kontra Tusk

Kim są rzeźnicy z Buczy? Ta mapa pokazuje, skąd pochodzą

Na mapie zlokalizowano adresy z danych paszportowych rosyjskich żołnierzy (fot. screen Google Maps)
Na mapie zlokalizowano adresy z danych paszportowych rosyjskich żołnierzy (fot. screen Google Maps)

Orkowie – tak rosyjskich zbrodniarzy, charakteryzujących się nieludzkim okrucieństwem wobec cywilów, nazywają obrońcy Ukrainy. Skąd pochodzą żołnierze odpowiedzialni za masakrę w podkijowskich miejscowościach, m.in. w Buczy? Dane członków 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych ujawnił ukraiński wywiad. W internecie przygotowano specjalną mapę.

Kim są córki Putina? Mocne uderzenie w rodzinę rosyjskiego dyktatora [WIDEO]

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„Skąd wzięli się orkowie” – tak autorzy projektu zatytułowali mapę przygotowaną w serwisie Google Maps. Za przedsięwzięcie odpowiadają najprawdopodobniej internauci z Estonii.

Dane 1600 rosyjskich zbrodniarzy


Mapa pokazuje kilkaset lokalizacji, pochodzących z danych paszportowych rosyjskich żołnierzy, które na początku tygodnia ujawnił ukraiński wywiad. Chodzi o 1600 żołnierzy 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, wchodzących w skład 35. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji. To jedna z formacji, które brały udział w masakrze ludności cywilnej w Buczy i innych miejscowościach pod Kijowem.

Czytaj więcej: Te jednostki odpowiadają za masakry pod Kijowem. Lista rosyjskich zbrodniarzy

Ściągnęli ich z najdalszych krańców Rosji


Pinezki wizualizują pochodzenie „rzeźników z Buczy” i łatwo zauważyć, że wielu z putinowskich zbrodniarzy pochodzi z najdalej wysuniętych na wschód krańców Rosji. Siedzibą dowództwa Wschodniego Okręgu Wojskowego jest azjatycki Chabarowsk.

Na mapie widać, że lokalizacje w dużej mierze pokrywają się z trasą Kolei Transsyberyjskiej. Warto dodać, że postawione na mapie pinezki to nie są miejsca zamieszkania czy urodzenia rosyjskich żołnierzy. Lokalizacje oparto na miejscu wydania ich paszportów.

Źródło: „Where do orcs come from?” | Google Maps

Rzeźnicy wrócą?


Choć rosyjskie siły wycofały się z okolic Kijowa, to ukraiński wywiad ostrzega, że Kreml szykuje ich do powrotu na front. Z ostatnich danych wywiadowczych wynika, że rosyjska 64. Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych odpowiedzialna za masakrę cywilów w Buczy znów będzie skierowana na Ukrainę, bez rotacji jej żołnierzy.

Zobacz także: Kompromitacja przedstawiciela Putina przy ONZ. Przytoczył relację nt. rosyjskich masakr [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej