RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kim są córki Putina? Mocne uderzenie w rodzinę rosyjskiego dyktatora [WIDEO]

Najnowsza runda amerykańskich sankcji objęła rodzinę prezydenta Rosji. Biały Dom poinformował, że restrykcje wprowadzono wobec dwóch dorosłych córek Władimira Putina: Jekateriny Tichonowej i Marii Woroncowej. Putin zawsze ostrożnie wypowiadał się na temat swoich bliskich. Kim są jego córki i co wiemy o rodzinie rosyjskiego dyktatora?

Była żona Putina kupuje domy na całym świecie. Przed rozwodem prawie nie zarabiała

Według rosyjskich dziennikarzy śledczych była żona Władimira Putina Ludmiła kupuje nieruchomości w różnych częściach świata. Portal informacyjny...

zobacz więcej

– Każdy ma prawo do swojego losu, żyje własnym życiem i robi to z godnością – mówił w 2015 roku podczas jednego z wywiadów Władimir Putin. Pytany o szczegóły rodzinnych relacji unikał konkretnych odpowiedzi i wyjawienia tożsamości swoich córek. Zdradził jedynie, że „mieszkają w Rosji i studiowały tylko w Rosji” oraz zapewnił, że jest z nich dumny.

To, czego Putin nie chciał powiedzieć, a co dla wielu w Rosji jest tematem tabu, nie jest wielką tajemnicą. Od dawna znane są bowiem nazwiska dwóch córek przywódcy Kremla.

Jekaterina Tichonowa i Maria Woroncowa – bo o nich mowa – zostały w środę wpisane na listę sankcyjną Stanów Zjednoczonych. Biały Dom poinformował w środę, że amerykańska administracja uważa, że córki prezydenta Rosji pomagają mu ukrywać jego majątek.

Dzieci stewardessy i oficera KGB


Choć na temat życia rodzinnego Władimira Putina oficjalnie wiadomo niewiele, na podstawie doniesień medialnych, dokumentów i sporadycznych wypowiedzi BBC portretuje obie kobiety.

Zarówno Woroncowa, jak i Tichonowa, to córki Putina i jego byłej żony Ludmiły. Para pobrała się w 1983 roku, gdy ona była stewardessą, a on oficerem KGB.

Czytaj więcej: Tajemnice alkowy Putina

Władimir i Ludmiła rozstali się po 30 latach tłumacząc, że była to „wspólna decyzja”.

Kłopoty córki Putina. Rozwód i fiasko intratnego biznesu

Wojna na Ukrainie zniweczyła nadzieje córki Władimira Putina na otwarcie elitarnego centrum medycznego, które miało się zająć leczeniem bogatych...

zobacz więcej

Starsza z sióstr, Maria Woroncowa, urodziła się krótko po ich ślubie – w 1985 r. Studiowała biologię na uniwersytecie w Petersburgu i medycynę na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym.

„Obecnie jest pracownikiem naukowym, specjalizującym się w problematyce układu krwionośnego. Jest współautorką książki na temat zahamowania wzrostu u dzieci, a obecnie pracuje w Centrum Badań Endokrynologicznych w Moskwie” – podaje BBC.

Starsza z córek prezydenta Rosji neguje doniesienia o wojnie na Ukrainie


Rosyjska witryna stacji wskazuje, że Woroncowa prowadzi także własny biznes i jest współwłaścicielką firmy planującej budowę dużego centrum medycznego. Jest żoną holenderskiego biznesmena Jorrita Joosta Faassena – choć ostatnie doniesienia mówią o ich rozstaniu. BBC – opierając się na relacjach osób, które rozmawiały ze starszą z córek – wskazuje, że wspiera ona ojca i „poddaje w wątpliwość międzynarodowe doniesienia o konflikcie”.

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Sanie i trzy białe konie


Dużo bardziej wystawiona na publiczny widok jest młodsza siostra: Katerina Tichonowa. To między innymi za sprawą sukcesów, jakie odnosiła jako tancerka rock’n’rollowa, także na arenie międzynarodowej.

Poruszenie w Rosji. Córka Putina udzieliła wywiadu

Maria Woroncowa, którą niezależne media w Rosji uważają za córkę prezydenta Władimira Putina, udzieliła wywiadu telewizji Rossija24 na...

zobacz więcej

W 2013 roku wyszła za mąż za Kiryła Szamałowa, syna wieloletniego przyjaciela Putina. Media rozpisywały się o „ślubie z bajki” i podawały, że para przyjechała na ślub w ekskluzywnym ośrodku narciarskim przyjechała saniami zaprzężonymi w trzy białe konie.

Obecnie Tichonowa zajmuje się pracą naukową i biznesem. Przelotnie pojawiała się w rosyjskich mediach państwowych wypowiadając się na temat neurotechnologii. Co ciekawe, przy okazji tych występów nigdy nie wspominano o jej związkach z Putinem.

Wnuki Putina


Jak wskazuje BBC, Putin ma również wnuki, o których zdawkowo wspomniał w 2017 r. Nie zdradził jednak ani ich liczby, ani która z jego córek je ma.

– Jeden jest już w przedszkolu. Proszę zrozumieć, nie chcę, żeby dorastały jak jacyś królewscy książęta. Chcę, żeby dorastały jak normalni ludzie – powiedział jedynie.

Zobacz także: Raport – Putin bierze kąpiele z ekstraktem z poroża jelenia. Podróżuje z lekarzami

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej