RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Amerykanie są dumni z Polski”. Wywiad z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Decyzja o członkostwie Ukrainy w NATO należy do narodu ukraińskiego – mówi w wywiadzie dla TVP Info ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski. Amerykański dyplomata podkreśla, że odkąd objął placówkę w Warszawie widzi, że Polska to kraj, z którego wszyscy amerykanie są dziś dumni. – Mój ojciec byłby dumny z Polski i Polaków ze względu na to, jak przyjmują uchodźców – dodał.

Ambasador USA: Wizyta prezydenta Bidena potwierdziła silne partnerstwo z Polską

Wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce potwierdziła silne partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską - stwierdził w niedzielę ambasador USA w...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

W kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie ambasador Mark Brzezinski przypomniał, że Stany Zjednoczone nieustannie zaopatrują Kijów w broń do skutecznej obrony przez atakami Rosji. Zapewnił też, że „USA są gotowe bronić każdego cala polskiego terytorium”.

Brzezinski o polskiej pomocy Ukrainie


– Perspektywa USA odnośnie do członkostwa Ukrainy w NATO jest następująca: To jest decyzja narodu ukraińskiego. Ale chciałbym jako ambasador USA w Polsce zaznaczyć, co tutaj zaobserwowałem. Polska to kraj, z którego wszyscy Amerykanie są dumni obecnie. A to z uwagi na to, jak Polacy przyjęli całą falę waszych sąsiadów uciekających z Ukrainy, którzy są represjonowani, są ofiarami. Przechodzą przez granicę w znaczących ilościach i są ciepło przyjmowani przez Polaków – mówi w wywiadzie dla TVP Info amerykański dyplomata.

Jego zdaniem to sytuacje bezprecedensowa: „Żaden inny kraj w historii świata nie miał nigdy jako elementu własnej polityki przyjmowania uchodźców do swoich mieszkań i domów”.

„Mój ojciec był dzieckiem czasów przewrotu”


W wywiadzie nie brakowało wątków rodzinnych i odniesień do postaci Zbigniewa Brzezińskiego, ojca ambasadora USA, urodzonego w Warszawie doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w gabinecie prezydenta Jimmy’ego Cartera.

– Teraz widzę dobitnie, że mój ojciec był dzieckiem czasów przewrotu. Gdy był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego, Polska zawsze była jego gwiazdą północy. Pełnił tę rolę u szczytu zimnej wojny; był Amerykaninem, który w pełni rozumiał struktury defensywne i ofensywne sowietów, bo de facto był produktem Związku Radzieckiego, w wyniku czego był o wiele lepiej przygotowany, by wyjaśniać sytuację prezydentowi USA aniżeli ktoś, kto nie urodził się w tej części świata – podkreślił Brzezinski.

Zobacz cały wywiad z ambasadorem Markiem Brzezinskim:
teraz odtwarzane
Cały wywiad z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim [WIDEO]

Zobacz także: Kupujemy Abramsy. Brzezinski: To początek głębszego partnerstwa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej