RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Niemcy i Francja mogą odciąć rosyjski gaz bez znaczącej szkody dla ich gospodarek”

Rosyjski gaz „można zastąpić bez większych trudności”, ale brakuje woli politycznej (fot. Kay Nietfeld/Pool/Getty Images)
Rosyjski gaz „można zastąpić bez większych trudności”, ale brakuje woli politycznej (fot. Kay Nietfeld/Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemcy już nie potrzebują rosyjskiego gazu. Chcą go tylko dlatego, że jest tańszy – uważa publicysta ds. międzynarodowych kanadyjskiego dziennika „The Globe and Mail” Doug Saunders. To głównie Niemcy i Francja wstrzymują Unię Europejską przed nałożeniem ostrzejszych sankcji na Rosję. Zdaniem Saundersa to mit, że Putin gazowym szantażem nadal trzyma w szachu Europę. Z przytoczonych przez niego analiz wynika, że tak Francja, jak i Niemcy, mogą odciąć rosyjski gaz „bez znaczącej szkody dla ich gospodarek”.

Były niemiecki komisarz: Musimy być gotowi, by ponownie wyciągnąć rękę do Rosji

W relacjach Unii Europejskiej z Rosją zawsze chodziło o partnerstwo pod hasłem „od Lizbony po Władywostok”. Musimy być gotowi na ponowne...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Polityka energetyczna Niemiec runęła w gruzach po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rząd w Berlinie zapewniał, że nie ma nic wspólnego z „prywatną inicjatywą” Nord Stream 2, gdy kraje Europy Środkowo-Wschodniej ostrzegały, że uzależni Europę od rosyjskiego gazu.

Klęska polityki energetycznej Niemiec


Wszystko zmieniło się jeszcze przed 24 lutego 2022 roku, gdy Niemcy najpierw zablokowały certyfikację Nord Stream 2, a później przyznały, że polityka partnerstwa z Rosją była błędem. Jednocześnie nadal sprzeciwiają się – także na arenie unijnej – nałożeniu embarga na rosyjskie ropę i gaz.

Wokół tego tematu zbudowano teorię, że skoro Rosja dostarcza blisko 40 procent gazu do Europy i jest głównym źródłem zaopatrzenia w ten surowiec, to Europejczykom grozi zamarznięcie, jeśli UE lub krajowe rządy odetną się od współpracy z Moskwą. Przeciwko takiemu przekonaniu protestuje publicysta kanadyjskiej gazety Doug Saunders.

Berlin mówi „nie”, bo chce zaoszczędzić?


„Zarówno Niemcy, jak i Francja mogą teraz odciąć rosyjski gaz bez znaczącej szkody dla ich gospodarek i standardów życia” – ocenił na Twitterze. W ten sposób skomentował dane pokazujące, że koszty odcięcia się od rosyjskich surowców energetycznych dla państw UE są stosunkowo małe. Zdaniem Saundersa Niemcy nie potrzebują już rosyjskiego gazu: „Chcą go tylko dlatego, że jest tańszy” – dodaje. Publicysta przywołuje też analizę brytyjskiego tygodnika „The Economist” dowodzącą, że Europa bez problemu poradzi sobie bez dostaw błękitnego paliwa z Rosji. „To po prostu kwestia woli politycznej” – ocenia.

Niemcy chciałyby się odciąć od gazu z Rosji. Polska odrobiła swoją lekcję z dywersyfikacji

Dywersyfikacja dostaw energii była jednym z najważniejszych zadań, jakie postawiła przed sobą Zjednoczona Prawica, tworząc rząd. Dziś Polska jest...

zobacz więcej

Jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu Saunders w jednym ze swoich artykułów wskazywał, że „gazowy szantaż Rosji” jest mitem, który być może był prawdą jeszcze kilkanaście lat temu, ale nie dziś, gdy nowe gazociągi są w stanie zaopatrzyć południowo-wschodnią część Europy przez Turcję i Morze Czarne z Bliskiego Wschodu i Kaukazu.

„Rosyjski gaz można zastąpić bez większych trudności”


„Także dostawy z Afryki Północnej na południowy zachód są w stanie dostarczać gaz na tę skalę co Rosja, a pracują na ułamek swoich możliwości. Norwegia, Algieria i Azerbejdżan dostarczają łącznie tyle samo gazu do UE co Rosja, a własne wydobycie w Europie mogłoby zostać szybko zwiększone. Pomijając już terminale skroplonego gazu ziemnego na zachodnim wybrzeżu Europy, które teoretycznie mogłyby zaspokoić większość potrzeb kontynentu, wykorzystując gaz z Ameryki Północnej, Afryki i krajów Zatoki Perskiej” – pisał publicysta.

Dowodził tym samym, że istniejące już źródła i gazociągi mogą zastąpić dostawy z Moskwy „bez większych trudności” – choć po wyższej cenie dla konsumenta i z pewnymi ograniczeniami popytu w krótkim okresie.

Zobacz także: Jaki ostro w PE: Fajnie handluje się rosyjskim gazem, pełnym ukraińskiej krwi? [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej