RAPORT

Atak na Jana Pawła II

„Naprawdę trzeba było czekać na masakrę w Buczy?”. Morawiecki apeluje do KE

Premier Mateusz Morawiecki (fot. Facebook/Mateusz Morawiecki)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. Facebook/Mateusz Morawiecki)

Działania Wspólnoty Europejskiej nie powstrzymały Rosji od dokonania makabrycznego ludobójstwa w Buczy. Trzeba, aby odpowiedź Europy była bardziej dotkliwa i bardziej skuteczna – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wiceszef MSZ o sankcjach na Rosję: Powinniśmy odciąć Putinowi tlen

– Powinniśmy odciąć Władimirowi Putinowi tlen, odciąć środki finansowe, za które on kupuje broń i finansuje wojnę na Ukrainie. Jeśli chcemy aby...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

W zamieszczonym na Facebooku nagraniu Morawiecki podkreśla, że odkrycie „bestialskich, barbarzyńskich zbrodni, jakich Rosjanie dopuścili się na ukraińskich kobietach, dzieciach, mężczyznach w Buczy i w innych miejscowościach wokół Kijowa, to był czerwony alarm dla Europy. Alarm, wobec którego nikt nie mógł przejść obojętnie”.

Rosja dziś niewiele traci


– Dziś po raz kolejny wzywam Komisję Europejską do realnych, bolesnych sankcji. Kurs rubla na poziomie sprzed wojny świadczy, że Rosja niewiele traci w wyniku dotychczasowych pakietów – wskazuje szef polskiego rządu.

Według premiera chyba wszyscy zadajemy sobie jedno pytanie: „Czy naprawdę trzeba było czekać na masakrę w Buczy? Czy trzeba było czekać na obrazy rosyjskiego bestialstwa, obrazy torturowanych, gwałconych, okrutnie mordowanych niewinnych cywilów?”.– Po tym wszystkim Komisja Europejska ogłasza wreszcie zakaz importu węgla z Rosji. Polska domagała się tego samego już wcześniej i zapowiedziała plan derusyfikacji. Unijne sankcje mają też dotyczyć eksportu technologii do Rosji. I znów – to kolejny punkt, w sprawie którego już dużo wcześniej biliśmy na alarm. Porty w UE mają zostać zamknięte dla rosyjskich statków, a szlaki transportowe w państwach UE zamknięte dla rosyjskich i białoruskich przewoźników. To jest wprost realizacja postulatów Polski i państw bałtyckich sprzed kilku tygodni. Do tych sankcji Polska wzywała przed czterema tygodniami – dodaje Morawiecki. Zwracając się do przywódców bogatych państw Zachodu, pyta: „Na co czekaliście?”. – Jeszcze cztery tygodnie temu, jeszcze przed masakrą w Buczy – to mógł być apel Polski. Dziś to apel pomordowanych, apel bitych, głodzonych, zabijanych, krzyk rodzin, których bliscy zginęli w masowych mogiłach. Dotychczasowa reakcja Europy była zbyt słaba – zaznacza premier.

W jego ocenie działania Wspólnoty Europejskiej nie powstrzymały Rosji od dokonania tego makabrycznego ludobójstwa.

– Trzeba, aby odpowiedz Europy była bardziej dotkliwa i bardziej skuteczna. Ogłoszone sankcje przez KE muszą być pierwszym krokiem z wielu, które trzeba wykonać, aby rosyjskie wojska raz na zawsze wycofały się z Ukrainy – podkreśla.

Trwają przygotowania na lotnisku w Tyraspolu. Wykorzystają Naddniestrze?

Ukraiński wywiad nie wyklucza wykorzystania terytorium separatystycznej republiki Naddniestrza w Mołdawii w celu wsparcia ofensywy na południowym...

zobacz więcej

Jak dodał, „musimy natychmiast dokonać konfiskaty mienia rosyjskich oligarchów i zasobów Federacji Rosyjskiej w zachodnich bankach na terenie całej Unii Europejskiej”. – Musimy uszczelnić dotychczasowe sankcje, tak, aby żadna rosyjska firma i żaden sojusznik Putina nie miał możliwości ich ominięcia. Konieczne jest wprowadzenie bezwzględnych sankcji na ropę, w tym także sankcji wtórnych, które zablokują drogę ucieczki na inne rynki – wymieniał premier.

Międzynarodowa komisja ds. zbrodni na Ukrainie


– Dlatego konieczne jest powołanie międzynarodowej komisji do spraw zbadania zbrodni rosyjskich na Ukrainie. I będziemy o to zabiegać do skutku, do wymierzenia pełnej sprawiedliwości. Wzywam wszystkich liderów państw członkowskich, aby wszystkie te punkty zostały na najbliższej Radzie Europejskiej szczegółowo omówione, a następnie zatwierdzone – powiedział. Zaapelował o pilne zwołanie tej Rady.

Premier powtórzył, że „dziś ważą się losy bezpieczeństwa Ukrainy i całego wolnego świata”. – Nie może zabraknąć nam odwagi. Mierzymy się z bestialstwem, którego Europa nie widziała od zbrodni Hitlera i Stalina. Jeżeli nie zaczniemy działać teraz – masakra w Buczy będzie tylko prologiem. Jeżeli nie zaczniemy działać teraz - Europa spłynie krwią niewinnych ofiar – ostrzegał.

Podsumowując swoje wystąpienie premier zapytał: „Europo, czy zachowasz się jak trzeba?”. – Nie stać nas na wahanie. Nie stać nas na błąd. Pokażmy, ile warte jest nasze człowieczeństwo – dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej