Ponad 900 ofiar powodzi na Filipinach

Około 100 tysięcy Filipińczyków jest bez dachu nad głową (fot.PAP/EPA/DENNIS M. SABANGAN)

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi, która nawiedziła w piątek Filipiny, osiągnął w poniedziałek wieczorem 927 osób. Najwięcej przypadków śmiertelnych żywioł spowodował w portowych miastach Cagayan de Oro i Iligan na wyspie Mindanao.

Przestaliśmy liczyć zaginionych - poinformował w komunikacie przedstawiciel krajowego centrum kryzysowego Benito Ramos. Z poprzednich komunikatów wynikało, że zginęły 662 osoby, a 82 uznano za zaginione. Powódź nastąpiła w nocy, woda zalewała domy i zaskakiwała śpiących mieszkańców.

Ulewne deszcze, a w następstwie powódź i osunięcia ziemi wywołało przejście nad południem kraju tajfunu Washi. Już w niedzielę w kostnicach brakowało miejsca. – Potrzebujemy toreb na ciała, zwłok jest za wiele. Obawiamy się wybuchu epidemii – powiedział ratownik z Iligan Roland Amarille.

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton zapowiedziała w niedzielę pomoc ofiarom kataklizmu. Chińska ambasada przeznaczy na to 10 tys. dolarów – poinformował przedstawiciel ambasady.

Około 100 tys. Filipińczyków straciło dach nad głową i musiało przenieść się do tymczasowych schronisk - podał departament pomocy socjalnej.

Na zachodzie wyspy Mindanao, na której leży Cagayan de Oro, porywiste wiatry, osiągające prędkość ok. 90 km na godz., wyrywały drzewa z korzeniami. Na skutek powodzi wielu mieszkańców zostało pozbawionych prądu, odwołano też część lotów krajowych oraz zawieszono komunikację promową. W Cagayan de Oro ponad 500 tys. osób nie ma dostępu do wody pitnej.

Prezydent Komorowski złożył kondolencje

W związku z powodzią, która dotknęła południowe regiony Filipin, Bronisław Komorowski przesłał depeszę kondolencyjną do Prezydenta Republiki Filipin – Benigno Aquino III.

„Szanowny Panie Prezydencie, z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o powodzi, która dotknęła południowe regiony Filipin pochłaniając życie wielu osób i powodując ogromne straty materialne” – napisał polski prezydent.

„W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym przekazuję na ręce Pana Prezydenta najgłębsze wyrazy współczucia dla Rodzin ofiar tej tragedii oraz dla tych, którzy zostali zmuszeniu do opuszczenia swoich domów. W tych trudnych chwilach łączę się w bólu i wyrażam solidarność z Narodem Filipińskim. Głęboko wierzę, że ranni szybko powrócą do zdrowia, a liczba ofiar nie będzie się zwiększać. Proszę przyjąć wyrazy najwyższego szacunku” – czytamy w liście do władz Filipin.

źródło:
Zobacz więcej