RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Premier spotkał się z szefową brytyjskiej dyplomacji. Rozmawiali m.in. o sankcjach

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i premier Polski (fot. Twitter/Mateusz Morawiecki)
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i premier Polski (fot. Twitter/Mateusz Morawiecki)

Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że rozmawiał z minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss o ostrych sankcjach wobec Rosji oraz pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy. – Musimy wykorzystać pełen arsenał środków, żeby zatrzymać ludobójstwo – podkreślił.

Brytyjska minister spraw zagranicznych: Bardzo mocne dowody, że Putin jest zbrodniarzem wojennym

Istnieją „bardzo, bardzo mocne dowody” na to, że prezydent Rosji Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym – powiedziała w czwartek brytyjska...

zobacz więcej

Tematem wtorkowej rozmowy premiera Morawieckiego z przebywającą z wizytą w Warszawie minister Liz Truss była m.in. kwestia pomocy dla Ukrainy.

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„Czy Europa chce bezczynnie patrzeć na gwałty, tortury, masowe groby? Czy dramaty XX wieku niczego nas nie nauczyły? Musimy wykorzystać pełen arsenał środków, żeby zatrzymać ludobójstwo. Z Liz Truss rozmawiałem dzisiaj o ostrych sankcjach, pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy” – napisał premier na Twitterze.

Minister Truss spotka się również we wtorek z szefem MSZ Zbigniewem Rauem. Przed rozpoczęciem wizyty w Polsce Liz Truss oświadczyła, że Wielka Brytania będzie wzmacniać sankcje na reżim prezydenta Rosji Władimira Putina i naciskać na innych, by zrobili to samo.

Wizyta minister Truss w Polsce


Podczas pobytu w Polsce minister Truss spotka się również we wtorek z szefem MSZ Zbigniewem Rauem.

Zobacz także: Brytyjskie ministerstwo obrony: Rosjanie nacierający na Kijów utknęli w martwym punkcie

Kułeba żąda najtwardszych sankcji. Wielka Brytania kończy z zakupami rosyjskiej ropy [WIDEO]

Zbrodnie wojenne w Buczy to wierzchołek góry lodowej, obawiam się, że w Mariupolu zostało ich popełnionych jeszcze więcej – powiedział minister...

zobacz więcej

Brytyjska szefowa dyplomacji ma się też spotkać z organizacjami pomocowymi wspierającymi ukraińskich uchodźców; ma też ogłosić przekazanie 10 mln funtów dla organizacji pracujących z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej na Ukrainie, co jest związane z doniesieniami o gwałtach dokonywanych przez wojska rosyjskie w tym kraju.

Szefowa brytyjskiej dyplomacji przyjechała do Warszawy w poniedziałek, gdzie tego dnia spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą.

Przed rozpoczęciem wizyty w Polsce Liz Truss oświadczyła, że Wielka Brytania będzie wzmacniać sankcje na reżim prezydenta Rosji Władimira Putina i naciskać na innych, by zrobili to samo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej