RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent Niemiec przyznał się do błędów w kontaktach z Rosją i Putinem

Frank-Walter Steinmeier i Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Frank-Walter Steinmeier i Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że popełnił błędy w kontaktach z Władimirem Putinem i w polityce wobec Rosji, między innymi popierając gazociąg Nord Stream 2.

Niemiecki producent środków czystości: Kontynuujemy produkcję i sprzedaż w Rosji

Grupa Henkel, producent chemii gospodarczej, kontynuuje swoją działalność w Rosji. – Wstrzymanie naszego biznesu w Rosji może mieć daleko idące...

zobacz więcej

Steinmeier rozmawiał z reporterami w berlińskim pałacu Bellevue; jego wypowiedzi relacjonuje dziennikarz „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Eckhart Lohse.

Za błąd w polityce wobec Rosji niemiecki prezydent uznał popieranie gazociągu Nord Stream 2, który jeszcze w zeszłym roku określał mianem „mostu” w stosunkach rosyjsko-niemieckich. – Stawialiśmy na budowę mostów, w które Rosja już nie wierzyła i przed którymi ostrzegali nas nasi partnerzy – dodał.

Steinmeier „przedstawił bardzo fundamentalną samokrytykę” – ocenił „FAZ”.

Ruina gospodarcza


Szef państwa przyznał, że pomylił się w ocenie Putina „podobnie jak inni”. Jak tłumaczył, był przekonany, że „(Putin) nie zaakceptuje całkowitej ruiny gospodarczej, politycznej i moralnej swojego kraju w imię własnej imperialnej manii”. Tak długo, jak długo rządzić będzie Putin, nie będzie powrotu do status quo ante (poprzedni stan rzeczy) – podkreślił Steinmeier, cytowany przez „FAZ”. Prezydent przyznał, że Niemcom „nie udało się stworzyć wspólnego europejskiego domu, który obejmuje Rosję”. – Zawiodło podejście polegające na włączeniu Rosji we wspólną architekturę bezpieczeństwa – dodał.

Pytany o krytyczne wypowiedzi ukraińskiego ambasadora Andrija Melnyka pod swoim adresem, Steinmeier bronił się przed zarzutem obojętności wobec losów Ukrainy – napisał „FAZ”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W wywiadzie opublikowanym w sobotnim wydaniu gazety „Tagesspiegel” ambasador Ukrainy ostro skrytykował Steinmeiera za „tworzenie od dziesięcioleci pajęczyny powiązań z Rosją”. Tydzień wcześniej Melnyk zarzucał prezydentowi, że do udziału w „Koncercie solidarności z Ukrainą” zostali zaproszeni rosyjscy artyści. Ambasador uznał to za afront i kategorycznie odmówił wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Szefowa MSZ Annalena Baerbock poinformowała w poniedziałek, że rząd Niemiec rozważa dostarczenie Ukrainie kolejnych systemów obronnych. Przyczyną było ujawnienie rosyjskich zbrodni wojennych w ukraińskim mieście Bucza – informuje portal N-TV.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej