RAPORT

Pogarda

Rosja odpowiada za zbrodnie wojenne? Macron: Mniej więcej ustalone

Emmanuel Macron o sankcjach na Rosję chce rozmawiać „przede wszystkim z Niemcami” (fot. Chesnot/Getty Images)
Emmanuel Macron o sankcjach na Rosję chce rozmawiać „przede wszystkim z Niemcami” (fot. Chesnot/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Mamy „bardzo wyraźne przesłanki”, by sądzić, że siły rosyjskie są odpowiedzialne za zbrodnie wojenne na Ukrainie – ocenia prezydent Francji Emmanuel Macron. W poniedziałkowym wywiadzie dla Radia France Inter podkreślił konieczność nałożenia nowych sankcji na Rosję.

Te jednostki odpowiadają za masakry pod Kijowem. Lista rosyjskich zbrodniarzy

Rosyjscy żołnierze dokonali masakry na ludności cywilnej w podkijowskich miejscowościach. Ofiar jest co najmniej kilkaset. Mieszkańcy, którzy...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Podkijowska Bucza została w piątek wyzwolona przez siły ukraińskie. Od soboty przedstawiciele ukraińskich władz i media informują o odnalezieniu licznych ciał zabitych przez Rosjan cywilów, nie tylko w Buczy, ale i w innych wyzwolonych miastach obwodu kijowskiego.

Prezydent Francji zapowiada konsekwencje


– Dzisiaj mamy bardzo wyraźne przesłanki wskazujące na to, że doszło do zbrodni wojennych. Jest mniej więcej ustalone, że odpowiedzialna za nie jest armia rosyjska – oświadczył Macron. Dodał, że osoby odpowiedzialne za zbrodnie muszą ponieść konsekwencje.

– To, co wydarzyło się w Buczy, wymaga nowego pakietu sankcji i bardzo wyraźnych środków – zapowiedział francuski prezydent. Jak doprecyzował, nowe restrykcje powinny być uzgodnione z europejskimi sojusznikami, przede wszystkim z Niemcami, i dotyczyć węgla oraz ropy naftowej. W poniedziałek rano zakłady pogrzebowe w Buczy informowały o tym, że po wyzwoleniu w mieście pochowano już ciała około 330-350 cywilów. W sobotę mer Anatolij Fedoruk przekazał, że w zbiorowych mogiłach pochowano ciała 280 osób.

Zobacz także: Masakra w Buczy. Są zdjęcia satelitarne

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej