
NASA doniosła, że Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykrył światło od gwiazdy odległej o 12,9 mld lat świetlnych. To nowy rekord wśród pojedynczych gwiazd. Poprzedni rekord również należał do gwiazdy zidentyfikowanej dzięki Teleskopowi Hubble'a, której światło potrzebuje 9 mld lat, aby do nas dotrzeć. Czyli gwiazda istniała, gdy Wszechświat miał około 4 mld lat (około 30 proc. obecnego wieku). Tamo odkrycie ogłoszono w 2018 r.
Kosmiczny Teleskop Hubble'a obchodzi 30. rocznicę swojej pracy. Z tej okazji amerykańska agencja NASA przygotowała prezentację ponad 600 zdjęć...
zobacz więcej
Nowa rekordzistka jest widziana z etapu życia Wszechświata mającego jedynie 7 proc. obecnego wieku. Obiektowi nadano nazwę Earendel, co w staroangielskim oznacza gwiazdę poranną.
W ustalaniu bardzo dalekich dystansów we Wszechświecie astronomowie posługują się pojęciem tzw. przesunięcia ku czerwieni (ang. redshift). Mówi ono, jak bardzo długość fali odebranej od ciała niebieskiego została przesunięta w stronę fal dłuższych (czyli w stronę koloru czerwonego) w stosunku do długości fali w momencie emisji przez obiekt.
Rekordzistka z 2018 r. ma przesuniecie ku czerwieni z = 1,5, a dla rekordzistki z 2022 r. wartość ta wynosi z = 6,2.
Zobacz także: Naukowcy rozwiązali jedną z zagadek Jowisza
Kosmiczny Teleskop Hubble'a rozpoczął największy do tej pory program obserwacyjny w swojej karierze – podała amerykańska agencja kosmiczna NASA. W...
zobacz więcej
Naukowcom w odkryciu pomogła sama natura. Obraz galaktyki, w której dostrzeżono gwiazdę, został powiększony i zaburzony przez soczewkowanie grawitacyjne.
Było to możliwe dzięki temu, że na linii widzenia leży wielka gromada galaktyk WHL0137-08. Jej masa zaburzyła bieg promieni świetlnych od odległego obiektu, działając niczym gigantyczne szkło powiększające.
Naukowcy szacują, że gwiazda Earendel jest co najmniej 50 razy masywniejsza od Słońca i miliony razy jaśniejsza. Według nich jest porównywalna do najbardziej masywnych gwiazd, jakie znamy z naszej bliższej kosmicznej okolicy.
Uczeni mają nadzieję, że gwiazdę uda się dokładniej zbadać przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. To pozwoliłoby potwierdzić, że faktycznie mamy do czynienia z gwiazdą, zmierzyć jej jasność i temperaturę, a dzięki temu lepiej poznać gwiazdy z tak odległego w czasie okresu życia Wszechświata.
Rosja ogłosiła, że zakończy współpracę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu zniesienia sankcji nałożonych przez Zachód w związku z...
zobacz więcej
Do tej populacji należy Słońce. Są też gwiazdy drugiej populacji, o względnie małej zawartości ciężkich pierwiastków, są to stare gwiazdy o wieku niewiele mniejszym niż wiek Wszechświata.
Zobacz także: Teleskop Webba w pełni rozłożony w kosmosie
Hubble is still rewriting the textbooks! ��
— Hubble (@NASAHubble) April 1, 2022
The telescope observed the farthest individual star ever seen to date, nicknamed Earendel!
Are you a content creator or just want to learn more about this discovery? You can find interviews and b-roll here: https://t.co/jO3V9rPO6y pic.twitter.com/v6OY2771Ti
Observing Earendel can be thought of like looking at a very old photo of a young person who lived a long time ago, or hearing the oldest recording of a singer who is long gone. Learn more about Earendel: https://t.co/2ek5pFubO3
— Hubble (@NASAHubble) April 1, 2022
For more on Methuselah: https://t.co/KvzYUCGglO