RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Premier: Apeluję o powołanie komisji do zbadania zbrodni ludobójstwa na Ukrainie

Krwawe masakry, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze, zasługują na nazwanie ich po imieniu: to jest ludobójstwo. Ta zbrodnia musi być osądzona jak zbrodnia ludobójstwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu zaproponował powołanie międzynarodowej komisji do zbadania zbrodni ludobójstwa w miastach na Ukrainie.

Mocne oświadczenie Mateusza Morawieckiego. Premier żąda zwołania Rady Europejskiej

Zbrodnie, których Rosjanie dopuścili się w Buczy i w innych miastach wokół Kijowa, trzeba nazwać ludobójstwem i jak ludobójstwo rozliczyć –...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Szef rządu podkreślił, że rosyjska inwazja na Ukrainę to „czyste zło”. – Kiedy patrzymy na te strasznie zbrodnie na kobietach, dzieciach, całych rodzinach, to nasz krzyk powinien być jeszcze głośniejszy – powiedział Morawiecki.

Premier wskazał, że każdy z nas do końca życia zapamięta nazwy miejscowości: Bucza, Irpień, Hostomel, Motyżyn, gdzie – jak mówił – Rosjanie dopuścili się zbrodni ludobójstwa. Zwracał uwagę, że w Buczy po wycofaniu rosyjskich wojsk Ukraińcy odkryli około 300 okrutnie zamordowanych osób „w sposób, który znamy z dawnych lat, z różnych wydarzeń w historii Rosji”.

– Krwawe masakry, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze, zasługują na nazwanie ich po imieniu: to jest ludobójstwo; ta zbrodnia musi być osądzona jak zbrodnia ludobójstwa – oświadczył premier.

Kułeba o masakrze w Buczy: Rosja jest gorsza niż ISIS

Nie da się wygrać ze złem bez poświęceń, ale dobro zawsze zwycięży; nie mam cienia wątpliwości, że Ukraina zatriumfuje – powiedział w Warszawie...

zobacz więcej

Szef polskiego rządu zauważył, że rosyjska agresja to nie wyjątek przy pracy. – To samo jądro faszystowskiego systemu rosyjskiego. To jest reguła. Rosja posługuje się agresją jako zasadą swojej polityki – mówił premier.

„Mówiłem, że planowane są czystki”


Zwrócił uwagę, że w listopadzie ostrzegał liderów europejskich przed rosyjskimi zamiarami. – Mówiłem, że tworzone są listy proskrypcyjne. Mówiłem, że planowane są czystki. Pokazywałem mechanizmy, jak Rosjanie będą to robić. Dzisiaj to się dzieje – zaznaczył Morawiecki.

Jak dodał, zbrodnie rosyjskie na Ukrainie są wyjątkowe. – Dziś widzimy, że tworzy się mapa ludobójstwa XXI wieku. Wniosek jest taki, że Rosja jest już dzisiaj państwem totalitarno-faszystowskim. Musimy je razem powstrzymać w ramach NATO, w ramach UE. To właśnie od narzuconych sankcji zależy skuteczność powstrzymania machiny wojennej Putina. Zbrodnia ludobójstwa musi zostać osądzona, we właściwy sposób opisana i udokumentowana – stwierdził premier.

„Postrzeleni w oko”, „zakopałam męża tak, by psy nie zjadły”. Dramatyczne relacje z Buczy

Rosyjscy żołnierze dokonali masakry na ludności cywilnej w podkijowskich miejscowościach. Ofiar jest co najmniej kilkaset. Mieszkańcy, którzy...

zobacz więcej

– Wzywam liderów Unii Europejskiej do zdecydowanego działania, do wdrożenia takich działań, które wreszcie złamią machinę wojenną Putina, które zabiorą jej powietrze, które doprowadzają do skonfiskowania majątku Federacji Rosyjskiej, zdeponowanego w bankach zachodniej Europy, które doprowadzą wreszcie do skonfiskowania majątków oligarchów rosyjskich wspierających Putina, wspierających faszystowski reżim rosyjski, takich, które złamią tą agresywną politykę Putina – powiedział premier.

Według niego, musimy razem głośno mówić o zbrodniach, które popełniane są na terytorium Ukrainy. – Musimy im przeciwdziałać. Każdy kto pozwoli, żeby kolejna taka tragedia stawała się faktem pownosi też współodpowiedzialność – podkreślił Morawiecki.

– Zbrodnie ludobójstwa musi zostać osądzona, musi zostać we właściwy sposób opisana, udokumentowana i osądzona. Dlatego proponujemy powołanie międzynarodowej komisji do zbadania zbrodni ludobójstwa w miastach na Ukrainie – powiedział szef polskiego rządu na porannej konferencji prasowej.

W składzie tej międzynarodowej komisji, jak dodał, znaleźliby się eksperci m.in. lekarze, prawnicy, kryminolodzy i inni specjaliści.

– Potrzebna jest taka międzynarodowa komisja, jeśli chcemy poznać prawdę o zakresie rosyjskich zbrodni, o zakresie rosyjskich, faszystowskich zbrodni – oświadczył premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej