RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Decyzja zapadła na Kremlu”. Jarosław Kaczyński o dokumentach z katastrofy smoleńskiej

Nie mam wątpliwości, że (w Smoleńsku – red.) był zamach. Ta decyzja musiała zapaść na szczycie Kremla. Kolejne dokumenty, do których mam dostęp jako osoba pokrzywdzona w śledztwie, uzupełniły ostatnie luki w wiedzy o przebiegu tragedii – mówi wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” podkreśla konieczność odcięcia Rosji od dochodów ze sprzedaży ropy naftowej. Jak zaznacza, stawką wojny na Ukrainie jest także Polska.

„Zgwałcone kobiety próbowali spalić”. Doradca Zełenskiego: Świat musi to zobaczyć

Świat powinien zobaczyć dowody rosyjskich zbrodni w Buczy, Irpieniu i Hostomlu – powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. Według...

zobacz więcej

Odnosząc się do katastrofy w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 r. Jarosław Kaczyński ocenił, że przez lata w „wielu stolicach była świadomość, co tam naprawdę się stało”.

„I była gotowość do podjęcia pewnych działań, ale ówczesny polski rząd przyjął kurs na tuszowanie sprawy, budowanie na tym jakiegoś makabrycznego pojednania z Rosją” – powiedział.

Prezes PiS podkreślił, że kolejne dokumenty w śledztwie uzupełniły ostatnie luki w wiedzy o przebiegu tragedii i „pozwoliły złożyć wszystkie elementy w jeden, spójny i przekonujący obraz”.

Kaczyński o wojnie na Ukrainie. Przypomniał Afganistan


Wyraził również nadzieję, że odpowiednie osoby i instytucje zdecydują się na podjęcie kroków prawnych w tej sprawie. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby skierowanie sprawy do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.

W wywiadzie odniósł się również do rosyjskiej agresji na Ukrainę i dokonywanych tam przez Rosjan zbrodni. Podkreślił, że najważniejsze jest obecnie odcięcie Rosji od dochodów ze sprzedaży ropy naftowej oraz konfiskata rosyjskich majątków za granicą. Podkreślał, że właśnie takich kroków obawia się reżim Władimira Putina i ludzie z nim związani.

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Jarosław Kaczyński dodał, że równie ważne jest wsparcie Ukrainy bronią, ponieważ wojsko ukraińskie jest nadal mniej liczne niż armia rosyjska.

Orban: Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo

Koalicja rządząca Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) osiągnęła wielkie zwycięstwo w niedzielnych wyborach...

zobacz więcej

„Gdyby Ukraińcy nie stanęli sami twardo do walki, nie zbudowali wcześniej zdolnej do skutecznego stawienia oporu armii, nikt by placem nie kiwnął. Słyszelibyśmy tylko cienkie popiskiwania obozu oburzonej prasy” – dodaje.

Jak mówi wicepremier, Moskwa zdaje się dążyć do oderwania wschodniej części Ukrainy, sparaliżowania reszty kraju i uniemożliwienia mu podejmowania samodzielnych decyzji. Realizację takiego scenariusza nazwał „klęską Zachodu, Europy i Stanów Zjednoczonych, przy której wstyd i kompromitacja przy wychodzeniu z Afganistanu okaże się niewielkim potknięciem”.

Odniósł się również do sytuacji na Węgrzech, gdzie w niedzielę odbył się wybory parlamentarne.

Czytaj więcej: Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych na Węgrzech

Przypomniał, że rząd Viktora Orbana poparł wszystkie dotychczasowe sankcje wobec Rosji zaproponowane w ramach Unii Europejskiej. Sprzeciw wobec embarga na rosyjską ropę, ocenia Kaczyński, wynika z pewnych uwarunkowań węgierskiej gospodarki, a takiemu embargu przeciwne są również Niemcy i kilka innych państw unijnych.

Co dalej z Węgrami i Grupą Wyszehradzką?


„Wiemy, że Węgry mają inną historię, inaczej patrzą na pewne sprawy. Patrzymy na postawę Węgier krytycznie, liczymy na ich większe zaangażowanie. Różnice są, ale mamy do czynienia z partnerem, który w innych obszarach współpracy, na przykład w Unii, nigdy nas nie zawodził” – mówi w wywiadzie prezes PiS.

Dodał, że liczy również na kontynuowanie współpracy w pewnych sferach i zaznaczył, że obecna postawa Węgier nie przekreśla relacji między naszymi krajami. Wskazał, że prace Grupy Wyszehradzkiej zostały zawieszone, ale wkrótce państwa regionu mają powrócić do współpracy w tym formacie.

Zobacz także: Putin stoi za katastrofą smoleńską? Mer Lwowa: Na 100 procent

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej