RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kliczko: To, co wydarzyło się w Buczy, to ludobójstwo

Mer Kijowa Witalij Kliczko (fot. Emin Sansar/Anadolu Agency via Getty Images)
Mer Kijowa Witalij Kliczko (fot. Emin Sansar/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

To, co wydarzyło się w Buczy i innych przedmieściach Kijowa, można określić jedynie mianem ludobójstwa - powiedział dziennikowi mer Kijowa Witalij Kliczko. – Są to okrutne zbrodnie wojenne, za które odpowiedzialny jest Putin. Cywile rozstrzeliwani ze związanymi rękami – powiedział.

„Zgwałcone kobiety próbowali spalić”. Doradca Zełenskiego: Świat musi to zobaczyć

Świat powinien zobaczyć dowody rosyjskich zbrodni w Buczy, Irpieniu i Hostomlu – powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. Według...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Rosja napadła na Ukrainę

Kliczko udzielił wywiadu dla niemieckiego pisma „Bild”. Wysłał w kierunku Niemiec wyraźne żądanie. – Dla całego świata, a zwłaszcza dla Niemiec, konsekwencja może być tylko jedna: ani jeden cent nie może już trafić do Rosji, to są krwawe pieniądze, za które morduje się ludzi. Embargo na gaz i ropę musi być wprowadzone natychmiast – powiedział.

Ukraińscy żołnierze odkryli dziesiątki zabitych cywilów w odzyskanym mieście Bucza na północny zachód od Kijowa.

W sobotę wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak napisał na Twitterze: „Nie byli w wojsku, nie mieli broni, nie stanowili zagrożenia”. Na jednym ze zdjęć, które Podolak udostępnił w swoim tweecie, widać zastrzelonych mężczyzn, z których jeden ma ręce związane na plecach. W niedzielę opublikował kolejne zdjęcia.

Zdjęcia z przedmieść Kijowa „są nie do zniesienia. Mówią one więcej niż jakikolwiek opis” - pisze gazeta. To zdjęcia, które „pokazują pełne okrucieństwo, z jakim wojska Putina postępują na Ukrainie. Zwłoki leżące na ulicy, na podwórkach - niektóre z rękami związanymi za plecami - na wpół pochowane kobiety, które prawdopodobnie zostały zgwałcone, a następnie zastrzelone, martwe ciała w studzienkach kanalizacyjnych...”

(fot. tt/@Podolyak_M, PAP/EPA/STR)
(fot. tt/@Podolyak_M, PAP/EPA/STR)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej