RAPORT

Pogarda

Włoska propozycja. „Jesteśmy gotowi być gwarantem neutralności Ukrainy”

Propozycję przedstawił szef MSZ Włoch Luigi di Maio (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Propozycję przedstawił szef MSZ Włoch Luigi di Maio (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Najnowsze

Popularne

Włochy są gotowe być gwarantem neutralności Ukrainy w ramach porozumienia po zakończeniu wojny – oświadczył w sobotę szef MSZ Włoch Luigi di Maio na konferencji prasowej w Baku. Rosyjską agresję na Ukrainę określił jako „ogromną i nieusprawiedliwioną”.

Rosjanie otworzyli bazar na Białorusi. Wywiad ujawnia, czym handlują

Rosyjskie wojsko zorganizowało w białoruskim mieście bazar, na którym handluje rzeczami zrabowanymi na Ukrainie – poinformował Główny Zarząd...

zobacz więcej

Wojna na Ukrainie – RAPORT

– Na tym etapie zawieszenie broni w celu dostarczenia pomocy humanitarnej jest kwestią zasadniczą. Włoski rząd ma możliwość zagwarantowania Ukrainie neutralności – powiedział Di Maio cytowany przez dziennik „Il fatto quotidiano” po rozmowach z szefem dyplomacji Azerbejdżanu Dżejhunem Bajramowem.

Jak dodał, rosyjska agresja jest „ogromna i nieusprawiedliwiona”. Przekazał również, że Włochy dążą do zdystansowania się od rosyjskiego rynku energetycznego.

Już wcześniej Di Maio potwierdził chęć Włoch do dołączenia do państw, które zostałyby gwarantami ukraińskiego bezpieczeństwa po zakończeniu wojny z Rosją. Mówił o tym w opublikowanym w piątek wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild”.

Podkreślił w nim, że Włochy od początku popierają dyplomatyczne rozwiązanie „kryzysu na Ukrainie”, które „jest jedyną drogą do trwałego pokoju”.

Szef włoskiej dyplomacji powiedział „Bildowi”, że w ramach sankcji wobec Rosji rząd jego kraju przejął dotąd rosyjskie aktywa o łącznej wartości 900 mln euro.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej