RAPORT

Pogarda

Prezydent Portugalii: Polacy dają przykład solidarności, czym jest europejski duch

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Lizbonie (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)
Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Lizbonie (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)

Najnowsze

Popularne

Muszę szczerze podziękować Polsce i Polakom za przyjęcie już milionów uchodźców – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Dodał, że Polacy dają „przykład solidarności i pokazują to, czym jest europejski duch” – To jest europejska dusza – powiedział. Prezydent Rebelo de Sousa 25 marca wziął udział w akcie konsekracji Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny w Fatimie, któremu przewodniczył kard. Konrad Krajewski, wysłannik papieski. Nie zabrał tam jednak głosu.

Portugalskie media: Polska musi otrzymać wsparcie w związku z pomocą dla Ukrainy

Portugalskie media podały w środę, że Polska musi otrzymać jak najszybsze i możliwie jak największe wsparcie w związku ze swoją aktywnością...

zobacz więcej

Marcelo Rebelo de Sousa jest lizbończykiem oraz doktorem z zakresu nauk prawnych i politycznych. Pracował m.in. jako dziennikarz gazety „Expresso”. Był też posłem, sekretarzem stanu i ministrem ds. parlamentarnych. W latach 1996-1999 był przewodniczącym Partii Socjaldemorkatycznej (PSD).

Na prezydenta Republiki Portugalii po raz pierwszy został wybrany 24 stycznia 2016 roku, a urząd objął 6 marca tego samego roku. Po czym, 24 stycznia 2021 roku ponownie wygrał wybory prezydenckie; drugą kadencję rozpoczął 9 marca minionego roku.

11 marca br. Marcelo Rebelo de Sousa odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta Polski, rozmawiali oni o sytuacji na Ukrainie, wsparciu dla Ukraińców, perspektywie przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej, a także o relacjach dwustronnych między Polską a Portugalią. W tym roku przypada 100-lecie ustanowieniach tych relacji, w związku z czym Marcelo Rebelo de Sousa zapowiedział wizytę w naszym kraju, jeśli pozwoli na to sytuacja międzynarodowa.

Portal tvp.info: Co pan prezydent sądzi na temat sytuacji dotyczącej uchodźców w Polsce? Jak możemy jej sprostać?

Marcelo Rebelo de Sousa: Rozmawiając z polskim prezydentem, który jest moim dobrym przyjacielem, i rozmawiając z jednym z polskich biskupów, który mieszka blisko granicy, doszedłem do przekonania, że większość ukraińskich uchodźców uciekających przed tą okropną wojną, chce wrócić (na Ukrainę); oni nie chcą zostać (za granicą – red.). Również Portugalczycy, którzy mieszkają daleko, chcą wrócić do ich domów. W momencie, gdy wojna się zakończy, a mam nadzieję, że to się stanie za kilka tygodni, a nie miesięcy, będą oni wyjeżdżać do swojego kraju.

Zobacz także: Portugalia ostrzega przed handlem ludźmi


Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)
Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą (fot. portal tvp.info/Beata Sylwestrzak)

Rosja i Ukraina poświęcone Matce Bożej. „Trzeba budować pokój”

Papież Franciszek w łączności z duchowieństwem i chrześcijanami na całym świecie dokonał w piątek aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu...

zobacz więcej

Ale na ten moment muszę szczerze podziękować Polsce i Polakom za przykład przyjęcia już milionów uchodźców. Teraz macie ich już ponad 3 miliony. Duża większość chce wrócić na Ukrainę. To jest wspaniałe z waszej strony, że dajecie ten przykład solidarności, i że pokazujecie, czym jest europejski duch. To jest europejska dusza.

Jak możemy budować tę solidarność między krajami europejskimi?

Musimy ją budować każdego dnia. Jedność i solidarność są odpowiedzią na rosyjską agresję.

Jak możemy odpowiedzieć na tą agresję?

Myślę, że Ukraińcy i prezydent (Wołodymyr) Zełenski, i jego rząd walczą w odważny sposób. Co pomaga? Zarówno Europejczycy, jak i Stany Zjednoczone uświadamiamy sobie co pomaga – zasoby militarne, ale też to, co jest potrzebne do militarnej odpowiedzi na rosyjską agresję.

Jakie następne kroki NATO?

Myślę, że teraz następnym krokiem jest zaprowadzenie pokoju, wyciągnięcie wniosków i wzmocnienie jedności.

Zobacz także: Portugalia: NATO musi być przygotowane „na wszystkie scenariusze”


Z prezydentem Marcelo Rebelo de Sousą rozmawialiśmy przy okazji wizyty prezydent Republiki Greckiej Kateriny Sakellaropoulou w Portugalii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej