RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szokujący wpis Ochojskiej. „Powinna dostać zarzuty zdrady dyplomatycznej”

Janina Ochojska (fot. Forum/Andrzej Hulimka)
Janina Ochojska (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

Na granicy polsko-białoruskiej dokonuje się ludobójstwo – napisała związana z Platformą Obywatelską europosłanka Janina Ochojska. Oskarżyła też premiera oraz kierownictwo ministerstwa spraw wewnętrznych o to, że „pozwalają na łapanki i wywózki uchodźców z powodu ciemnej skóry i innej religii”. Internauci komentują, że Ochojska „powinna być zatrzymana przez ABW i powinny być jej postawione zarzuty zdrady dyplomatycznej”.

Szokujący wpis Ochojskiej. Porównała SG do „niemieckich i sowieckich katów”

„Mam nadzieję, że kiedyś ludzie ze Straży Granicznej odpowiedzą za łamanie prawa i tortury zadawane niewinnym ludziom” – napisała w mediach...

zobacz więcej

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przed wojną uciekło już ponad 2,4 mln uchodźców. Jednocześnie na granicy polsko-białoruskiej trwają próby nielegalnego jej przekroczenia przez migrantów ekonomicznych z m.in. Bliskiego Wschodu, zwożonych w rejon przygraniczny przez służby reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Białoruski reżim wspiera działania wojenne Rosji i próbuje destabilizować sytuację na granicach UE – również na Łotwie i Litwie.

Straż Graniczna przekazała, że w marcu br. ujawniono 1747 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Od początku tego roku były to już 3293 próby. Rok temu w analogicznym okresie odnotowano zaledwie trzy próby nielegalnego przekroczenia granicy.

Wielokrotnie polskie służby informowały o atakach grup migrantów, niszczeniu zabezpieczeń granicznych i prowokacjach na granicy z Białorusią.

Ochojska pisze o „ludobójstwie” na granicy


Grupa Granica udostępniła w piątek na Twitterze nagranie, na którym widać migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli Polską granicę. „W całej Polsce spadł śnieg. Uchodźcy; małe dzieci, osoby wymagające opieki medycznej, już prawie tydzień koczują dosłownie kilka metrów od granicy Polski. Niestety, to nie primaaprilisowy żart, a rzeczywistość na granicy PL-BY dzisiaj rano”.

Do nagrania odniosła się Janina Ochojska. Stwierdziła, że „na granicy polsko-białoruskiej dokonuje się ludobójstwo”. Napisała, że premier Mateusz Morawiecki, minister i wiceminister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik „pozwalają na łapanki i wywózki uchodźców z powodu ciemnej skóry i innej religii. Nie pozwalają tym osobom złożyć wniosku o ochronę międzynarodową. To czysty rasizm. Co Wam to przypomina?”. Wpis Ochojskiej skomentowali internauci. Poseł PiS Jan Mosiński pyta, czy Prokuratura Krajowa „przyjrzy się wpisom tej pani?”. „Pani nie ma pojęcia, czym jest ludobójstwo. Niech się pani przestanie ośmieszać” – stwierdziła dziennikarka Blanka Aleksowska. „Pani Ochojska doprowadziła do tego, że mało kto uwierzy w jej humanitarne intencje. To jest wyłącznie działanie na zlecenie polityczne kosztem tych biednych ludzi” – pisze inny internauta.

„Szanowna Pani Janino, ja wiem, że Pani prze do spektakularnego aresztowania czy czegoś tam jeszcze. Mam dla Pani złą wiadomość: nikt już Pani nie traktuje poważnie. Miłego wieczoru” – dodaje kolejny. Szczeciński radny i prezes Ośrodka Monitorowania Antypolonizmu Dariusz Matecki napisał, że Ochojska „powinna być zatrzymana przez ABW i powinny być jej postawione zarzuty zdrady dyplomatycznej”. Dwa tygodnie temu Janina Ochojska przepraszała Straż Graniczną za kłamstwa dotyczące rzekomego pobicia przez polskich funkcjonariuszy Albagira z Sudanu, który przekroczył polską granicę z Białorusi. Okazało się, że migranta pobiły służby białoruskiego reżimu.

Wcześniej europosłanka porównała SG do „niemieckich i sowieckich katów”. Wcześniej rozsyłała po Parlamencie Europejskim antypolski raport nt. sytuacji na granicy, stawała w obronie reżimu Łukaszenki i tłumaczyła agresywny atak imigrantów tym, że „mogli stracić nerwy, a kamieni było niewiele.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej