RAPORT

Pogarda

Media: Państwa NATO za pośrednictwem USA przekażą Ukrainie poradzieckie czołgi

T-72 wciąż są w wyposażeniu wielu państw byłego Układu Warszawskiego (fot shutterstock)
T-72 wciąż są w wyposażeniu wielu państw byłego Układu Warszawskiego (fot shutterstock)

Najnowsze

Popularne

USA będą pośredniczyć w przekazaniu Ukrainie przez sojuszników czołgów z epoki sowieckiej – podaje „New York Times”, powołując się na przedstawiciela administracji. Pierwsze dostawy mają zacząć się wkrótce.

„»Ruski mir« to tylko ból i zniszczenie”. Kolejne ofiary śmiertelne ataków na cywili

Na kijowską dzielnicę Swiatoszyn spadły w czwartek po południu rosyjskie pociski; co najmniej dwie osoby zginęły – poinformowały ukraińskie...

zobacz więcej

Według cytowanego przez gazetę oficjela, ma to być odpowiedź USA na prośbę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o przekazanie Ukrainie czołgów. Urzędnik odmówił podania informacji na temat liczby maszyn i krajów ich pochodzenia, ale zapowiedział, że do transferu dojdzie niedługo. Nie podano również na czym konkretnie polega amerykańskie pośrednictwo.

Używane przez ukraińskie siły czołgi pochodzące z epoki Związku Sowieckiego, głównie T-72, są w wyposażeniu wielu państw byłego Układu Warszawskiego, w tym Polski.

Wcześniej Niemcy ogłosiły wyrażenie zgody na transfer 56 bojowych wozów piechoty BWP-1 z Czech. Sprzęt ma trafić na Ukrainę za kilka tygodni z uwagi na konieczność napraw.

Według znanego bloga Oryx zbierającego dane o fotograficznie potwierdzonych stratach wojennych, Ukraina straciła co najmniej 88 czołgów, zaś przejęła od Rosjan co najmniej 161 maszyn, choć nie wiadomo w jakim stanie.

Przeczytaj także: Majątki podmiotów wspierających Rosję – ostry projekt ustawy rządu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej