
Prawie ćwierć biliona zmodyfikowanych genetycznie komarów trafi do lasów, na łąki, bagna i pola w Kalifornii i na Florydzie. To niezwykłe przedsięwzięcie ma na celu ograniczenie populacji owadów przenoszących wirusy wywołujące tak niebezpieczne choroby jak Zika, żółta febra i denga.
Opracowano transgeniczną sałatę, która produkuje hormon stymulujący kości. Zdaniem naukowców astronauci, którzy podczas misji kosmicznych tracą...
zobacz więcej
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zezwoliła biotechnologicznej firmie Oxitec na uwolnienie 2,4 miliarda genetycznie zmodyfikowanych komarów. Będą to nieżerujace na ludziach samce z gatunku Aedes aegypti. Dzięki modyfikacjom genetycznym mają one zdolność płodzenia potomstwa wyłącznie płci męskiej – żeńskie osobniki giną na wczesnym stadium rozwoju. Jak podaje „Smithsonian Magazine”, eksperyment firmy Oxitec ma na celu zmniejszenie liczby inwazyjnych komarów Aedes aegypti, które mogą przenosić wirusy Zika, żółtej febry i dengi.
– Południowoamerykańskie nietoperze wampiry to jedyne ssaki, które żywią się wyłącznie krwią. Przystosowały się do jej wysysania, ponieważ brak im...
zobacz więcej
Chociaż wirusy Zika, żółtej febry i dengi na razie nie rozprzestrzeniają się w Kalifornii, rosnąca liczba inwazyjnych owadów stwarza coraz większe ryzyko, że tak się wkrótce stanie. – Biorąc pod uwagę rosnące zagrożenie dla zdrowia, jakie stanowi ten komar w Stanach Zjednoczonych, pracujemy nad udostępnieniem tej technologii. Ważną rolę odegrają programy pilotażowe, w których możemy wykazać skuteczność tej technologii w różnych warunkach klimatycznych – powiedział dyrektor generalny Oxitec Grey Frandsen.