RAPORT

Pogarda

Białoruś. Rosja wysyła systemy rakietowe do Homla

Białoruski reżim wspiera Moskwę (fot.  Sean Gallup/Getty Images)
Białoruski reżim wspiera Moskwę (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosja wysyła do białoruskiego Homla systemy rakietowe. Białoruś jest aktywnie wykorzystywana do prowadzenia inwazji – oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar.

Ambasador Ukrainy w Japonii: Czekamy na sprzęt wojskowy z USA i Wielkiej Brytanii

Ukraina już wkrótce będzie mogła lepiej bronić swoją przestrzeń powietrzną przed rosyjskimi atakami, ponieważ otrzymamy najnowocześniejszy sprzęt...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Hanna Malyar w oświadczeniu wygłoszonym w ukraińskiej telewizji podkreślała, że „wróg nie rezygnuje z planów całkowitego zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego”. – Wkracza też do obwodu charkowskiego i próbuje tam umocnić swoją pozycję, przegrupować wojska, wzmocnić – dodała.

Przekazała, że ukraiński wywiad potwierdził, iż Rosja wysyła kolejne elementy systemów rakietowych do regionu homelskiego na Białorusi i planuje stamtąd ostrzeliwać ukraińskie obiekty. Zaznaczyła, że może to być też wykorzystywane do zastraszania i szantażu.

– Dlatego terytorium Białorusi nadal jest aktywnie wykorzystywane przez Rosję do przeprowadzania agresji – wskazała.

Ukraiński sztab generalny komentował, że władze Białorusi zaprzeczają, jakoby brały udział w wojnie, udostępniając jednocześnie swoje terytorium, lotniska i sieci transportowe dla wojsk rosyjskich.

Rosjanie ukradli leki i żywność z pomocy humanitarnej. Strzelali do wolontariuszy

„Plądrują domy zwykłych ludzi. Elektronika, ubrania, buty, kosmetyki” – alarmuje pisząc o tym, jak zachowują się Rosjanie uciekający spod Kijowa,...

zobacz więcej

„Samozwańcze władze Republiki Białorusi nadal zaprzeczają, jakoby brały udział w wojnie przeciwko Ukrainie. Jednocześnie udostępniają swoje terytorium, lotniska, sieci transportowe i miejsca wyrzutni pocisków samosterujących i rakiet balistycznych dla wojsk rosyjskich” – podkreśliło ukraińskie dowództwo.

„Zgodnie z międzynarodowymi aktami prawnymi, za agresora można uznać „państwo, które udostępnia swoją przestrzeń powietrzną, swoje terytorium dla uderzeń na państwo trzecie” – podało to źródło.

„Republika Białorusi zapewnia także rosyjskim okupantom możliwość korzystania z sieci placówek ochrony zdrowia na swoim terytorium. W ostatnich dniach odnotowuje się przybywanie do miejscowości Narowla w obwodzie homelskim dużej liczby rannych rosyjskich wojskowych” – podał sztab.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował w ukraińskiej telewizji, że Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu na zachodzie Białorusi, przy granicy z Polską, do ataków rakietowych na Ukrainę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej